Ammustel agadel käisid novembri algul hingesandid, siis mardi- ja seejärel kadrisandid. Talvekuus tulid külla maskeeritud tegelased, kes küll otse andi ei küsinud, aga külalisele ju ikka pakutakse kosti. Ja kui see võõrale anni andmine oma perre õnne või vähemalt õnneusku toob, siis pole ju kahju paotada potikaant, sammuda sahvrisse või kepsida keldrisse. Karilatsi Vabaõhumuuseumi majade uksed on 5.–10. novembrini valla mardi- ning 19.–25. novembrini kadrisantidele.

Täpsemalt öeldes on muuseumi uksed avatud huvilistele, kes soovivad lähemalt kuulda santimiskommetest, tahavad selgeks saada mõne mardi- või kadrilaulu või ringtantsu ja valmistada sandimaski. Eks tark ongi sandiskäimist varakult kavandada. Nii on võimalik enne mardi- ja kadripäeva kättejõudmist mõtiskleda, miks selline traditsioon on kunagi alguse saanud, kes olid vana aja tegelaskujud ning milliseid vigureid nad omal ajal sandiks käies ette võtsid. Vahepeal on muutunud nii aeg kui kombed, aga ehk lisavad teadmised möödunud aegade kohta tänastele santidele julgust muuta sandilaule ja -soove selliselt, et need vastuvõtjatele, st pererahvale just tänases maailmas õnne ja edenemist lubavad.

Kindlasti proovime sanditamise ka omal nahal järele, läheme külla Punaku tallu ja rehetarre. Meie muuseumis loodame, et sellesama tundega, mille tekitab mardi-kadrilaulude kaja rehetoa seinapalkidel ja jalgade müdin savisel põrandal, lähevad nüüd noored santijad õigel päeval naabriperre ja kaugemalegi. Eks santide seotust esivanemate lahkunud hingedega on oletatud-seletatud juba ammustest aegadest saadik. Seotustunnet minevikuga saab ammutada aga just muuseumis. Hingedekuu sombused, tuulised ilmad lisavad omakorda usku, et ammu elanud esivanemad hoiavad meie tegemistel ka tänapäeva moodsas maailmas silma peal.

Et mardi- ja kadripäeva kombestikust rohkem teada saada, helista Karilatsi Vabaõhumuuseumi telefonil 7970 310 või 5801 8601 või kirjuta e-kiri aadressil polvamaa@wi.ee. Lisateavet saad muuseumi kodulehelt: karilatsimuuseum.ee.

Marge Luude


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.