Jõuaks, jõuaks jõulud tulla – jõulude ootamine on Karilatsi Vabaõhumuuseumis iga-aastane traditsioon. Peale kirju tegelaskonna, kes end pühadeootel muuseumimajades sisse on seadnud, toimetab Karilatsis jõulukuul juba mitmendat aastat jõulusokk. Nüüd oleme aga hädas – meie sokk on kadunud. Muuseumirahvas kutsub: tule alates nigulapäevast, 6. detsembrist kuni toomapäeva, 21. detsembrini Karilatsi Vabaõhumuuseumi ja aita otsida.

Juba ammusel ajal käis pühade kohta ütlemine: härgiga tulõva, hobõsiga läävä ehk oodates tundub aeg väga pikk ning piduaeg ei taha kuidagi lähemale jõuda, aga kui pühad juba käes, siis on nad möödas nagu viuhti. Et ootamine nii pikk ei tunduks, ongi muuseum kutsunud igal aastal huvilisi jõuluehtes muuseumimajadesse. Pühadeootust jagub nii rehetarre kui popsitallu, nii rahvamajja kui tuuleveskisse, hoonete vahel kasvavatest puudest rääkimata. Iga kuusk mõtleb, missugused külalised seekord mu käbid kokku korjavad, et need rehetarre tulealustuseks viia, iga kase- ja vahtrapuu ootab jõulujuttu sellest, miks just kuusest on saanud jõulupuu, võimas tamm tahab taas kuulda jõulusalmide harjutamist ja puhkusel rehepeksumasin arutab koos aurumasinaga, kas seekord on tulijad eelmise aastaga võrreldes nooremad või vanemad.

Tõsi on aga see, et jõulude eel võivad Karilatsi Vabaõhumuuseumi tulla nii lapsed kui täiskasvanud, et pühadeootust vähegi lühendada. Kõik tegelased, kellega jõuluaeg meid muuseumis kokku viib, teavad pajatada lugusid vana aja jõuludest. Koos õpitakse selgeks nii mõnigi jõululaul, -salm või -mäng. Meiegi jõulugiidist sokk oli elevil ja ootusärev, kuid nüüd … on ta äkitselt kadunud. Abiks on vaid see, kui võtad muuseumiga ühendust telefonil 797 0310 või 521 0671 või e-kirjaga aadressil polvamaa@wi.ee ning tuled ja aitad jõuluaja-giidi üles otsida.


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.