Kooliaasta algus Karilatsis
Kõige noorematele elustuvad rahva- ja muinasjutud, mõistatused ja mängud muuseumitunnis „Ükskord ammu, ammu…“. Alates teisest kooliaastast sobib tegutsemiseks-toimetamiseks muuseumitund, mis tutvustab elu rehetares, samuti „Karilatsi koolitund“, kus jagab aabitsa- ja kirjatarkust Karilatsi koolipreili. Selgeks saavad nii vanad kirjatähed kui ka sule ja tindiga õigesti ümber käimine. Juttu tuleb ka ammustest karistusvahenditest ning sellest, miks on kukk meie aabitsalind.
Vanematele kooliskäijatele (alates 7. klassist) tutvustab eesti laste varsti pea kolme sajandi pikkust kooliteed muuseumitund „Kikas kutsus kooli“. Räägitakse, kuidas koolitarkuse andmine Eesti- ja Liivimaal alguse sai, kuidas see on eri riigivõimude ajal muutunud ja kas on ka midagi sellist, mis kooliskäimisel ammustest aegadest siiani on püsima jäänud. Sel sügisel toimuvad nn Karilatsi koolitunnid osalt õuetundidena: liigume looduses ja loomulikult on tunniplaanis turnimine ehk vana aja kehaline kasvatus.
Teisele ja kolmandale kooliastmele pakub liikumis- ja avastamisrõõmu maastikumäng, kus on olulised meeskonnatöö ja orienteerumine. Mängu käigus saab ka teadmisi vana aja eluolust Eestimaal. Gümnaasiuminoortele võib valida maastikumängu võrukeelse variandi – nii avardub õpilaste silmaring ja täieneb keelevara. Gümnasistid saavad panna end proovile ka 19. sajandi vallakohtu istungit järgivas näitemängus, mis on osa muuseumitunnist „Vallamajast vaestemajani“. Tunnis räägitakse ka eesti talurahva omavalitsuse kujunemisest.
Endiselt on võimalik tuua kogu koolipäev Karilatsi. „Muuseumipäev Karilatsis“ võimaldab põimida traditsioonilised koolitunnid mõne muuseumitunniga ning nautida kaasavõetud piknikutoitu. Enne kokku leppides on võimalik tellida muuseumisse ka lõunasöök. Lõuna maksab sööja kohta 6 eurot ja see tuleb hiljemalt kolm päeva ette tellida (tel 521 0671, Reet). Söögi valmistab hotelli Pesa restoran.