Muuseumitunnid
MUUSEUMITUNNID Karilatsi Vabaõhumuuseumis
Maksumus (v.a jõulud ja pulmapaaride vastuvõtt): laps/(üli)õpilane 3 eurot, täiskasvanu 5 eurot. Vt ka hinnakiri
Kestus: 1 kuni 1,5 tundi (Külastamiseks soovitame broneerida 2 tundi)
Eelregistreerimine: telefonidel 5801 8601, 7970 310, kodulehel või e-post: polvamaa@wi.ee
NB! Meil on vabaõhumuuseum, seepärast riietu alati vastavalt ilmale!
ÜKSKORD AMMU, AMMU… ehk lähme (muinas)jutte otsima
Rahvajutud, legendid, mõistatused, rahvalaulud-mängud, kõigile teada-tuntud muinasjutud … Kas teadsite, et võite need kõik leida Karilatsi Vabaõhumuuseumist? Kui ei, siis tulge neid otsima ja leidma. Saab nii jutte kuulata, kui neid ise vesta ja mõne jutu võib isegi valmis mõtelda.
Sihtgrupp: lasteaed, põhikooli 1. aste
KARJALAPSE MÄNGUMAA
Talulapse mängumaailm oli sootuks teistsugune kui tänapäeval. Mõtleme end vanasse rehetarre elama ja otsime üles mänguasjad või lihtsalt asjad, millega saaks mängida. Õpime õues laulu- ja liikumismänge, teeme läbi jõukatsumisi ja osavusmänge.
Sihtgrupp: lasteaed, põhikooli 1. aste
SUUR PESUPÄEV
Muuseumitunnis tutvume suitsusaunaga, räägime saunaga seotud kommetest, puhtusest ja mustusest vanasti ja nüüd, loeme saunasalme.
Sihtrühm: lasteaed, põhikooli 1. ja 2. aste.
KEL AMET, SEL LEIBA
Amet kõik, mis leiba annab, ütleb vanasõna. Saad teada, kes on magasivaht ja kus töötas vallakirjutaja, millised olid peremehe, millised perenaise tööd ning mitut „seppa“ sa tunned. Räägime igivanadest, vanadest, aga ka moodsatest ametitest. Proovime mõnda tööd ka ise teha.
Sihtgrupp: põhikooli 1. aste
ELU REHETARES
Maarahva elu-olu tutvustavas muuseumitunnis saab tunda rehetare hõngu ning perenaise-peremehe juhendamisel käe külge panna mitmele talutööle-toimetusele. Eks ikka selleks, et paremini ette kujutada sajanditagust igapäevaelu Eestimaa talus.
Sihtgrupp: põhikooli 1. ja 2. aste
RINGIRATAST RAHVAKALENDRIS
Aastaring eesti rahvakalendris – kuidas vanasti aega arvestati, õpime tundma pühade kombeid, toite, mänge ja uskumusi. Põhitähelepanu kuulub külastushetke lähimatele pühadele. Võimalik tellida veebitund.
Sihtgrupp: põhikooli 1. aste
TÖÖMURDJA „PUU”
Mida vanemasse aega me rändame, seda suuremat rolli on igapäevaelus mänginud puud ja puit. Tutvume puuliikidega, mis etendasid tähtsat osa meie esivanemate argipäevas ja töödes-tegemistes. Kas mõni puu on osaline ka pidupäevades? Selgitame välja, missugune puudest on kõige kangem „töötegija“. Mõistatame, mängime ja laome riita.
Sihtgrupp: põhikooli 1. ja 2. aste
KARILATSI KOOLITUND
Vanaaja koolitund Karilatsi koolimajas, kus koolipreili juhendamisel saab lugeda vanas kirjas õppetükke ja rehkendada ning sule-tindiga kirjutada. Räägime koolielust vanasti ja vaatame ringi koolimaja ümbruses. Muuseumitundi saab tellida ka võro keeles.
Sihtgrupp: põhikooli 1. ja 2. aste
TULI – KÕIGE PEREMEES
Tiku leiutas üks rootslasest keemiaprofessor 19. sajandi esimesel poolel. Eesti talutuppa jõudis see pisike abimees ehk pool sajandit hiljem. Kuidas aga saadi ja hoiti tuld enne tikkude tarvituselevõttu? Mis valgustas pimedat rehetuba? Mõista, mõista, mis see on: Süda põleb, ihu sulab? Kõigest sellest ja paljust muust räägime muuseumitunnis “Tuli – kõige peremees” ning meisterdame küünlaid. Muuseumitundi saab tellida ka võro keeles.
Sihtgrupp: põhikooli 2. ja 3. aste
VANAMOODI MÕÕDUVÕTT
Kust tulevad vanad mõõdud küünar, jalg, vaks? Kas vanasti kasutusel olnud mõõtühikud toimivad samamoodi kui tänapäevased? Selles praktilises muuseumitunnis võtame mõõtu vanaaegsel moel ja vanade mõõteriistadega. Sihtgrupp: põhikooli 2. ja 3. aste
OTSI SIHTI!
Orienteerumismäng võistkondadele muuseumi territooriumil, mille eesmärk on leida üles õiged hooned-sihtkohad. Mängu abil on võimalik tutvuda peaaegu kõigega, mida muuseumis näha saab, samas viibivad mängijad palju värskes õhus, õpivad plaani järgi orienteeruma, lahendavad igas sihtpunktis ülesandeid ja vastuseid otsides õpivad tundma sajanditagust argielu Eestimaal. Mängus ei ole oluline kiirus, vaid üles tuleb leida määratud punktid ning vastata õigesti mängu kontrollküsimustele. Muuseumitundi saab tellida ka võro keeles.
Sihtgrupp: põhikooli 2. ja 3. aste; sobib ka gümnaasiumile, peredele, täiskasvanute seltskonnale
KOHTUKULLI PILGU ALL
Karilatsi vallakeskuse ametihooned on magasiait, valla- ning vaestemaja. Kes või mis on „kohtukull“, milliseid nimetatud hoonetest ta oma pilgu all hoidis ja kas see pilk oli ka kuri – sellest kõigest tuleb juttu Eesti talurahva omavalitsuse kujunemist tutvustavas muuseumitunnis. Arutleme, milliseid ameteid talupojal vallas tuli pidada ning osaleme rollimängus „Kohtuistung vallamajas“.
Sihtgrupp: põhikooli 3. aste, gümnaasium, täiskasvanud
JUTT TULEB JUTUST
Jutuvestmine, mõistatamine ja mängimine on olnud osa meie esivanemate argielust. Kust tulevad meie rahvajutud, legendid ja muinasjutud saab selgemaks, kui istud pimedas rehetoas või ronid üles veski kivilaele. Saab nii jutte kuulata, kui neid ise vesta ja mõne jutu võib isegi valmis mõtelda.
Sihtgrupp: põhikooli 3. aste, gümnaasium
KIKAS KUTSUS KOOLI
Astume aabitsakuke kannul läbi sajandite, mil Eesti talulastele on kirjatarkust jagatud. Räägime, kuidas kool, õppimine, haridus ja haritus Eestimaal on aja jooksul muutnud. Istume ka 20. sajandi koolipinki ja teeme kontrolltöö.
Sihtgrupp: gümnaasium ja põhikooli 3. aste
SAUN – TALURAHVA TOHTER
Muuseumitunni teema on saunakombestik läbi aegade ja saunatarkused esivanemate pärandist. Kõigepealt paneme kütte suitsusauna – eks seegi nõua omajagu tarkust – ja sel ajal, kui saun köeb, vaatame ringi muuseumimajades ning arutleme teemal saunapärimus Eestis. Võtame ette mitmeid praktilisi asju nt otsime õigeid kerisekive, teeme valmis saunaviha, kordame saunasõnu. Juttu tuleb ka tuleohutusest, puhtusest ja mustusest ning tervise hoidmisest. Sihtgrupp: gümnaasium, täiskasvanud
TULMEST MUSEAALINI
Muuseumit ja muuseumi „köögipoolt“ tutvustav muuseumitund. Tutvume näituste, avatud fondi, põnevate esemete ja keskkonnaga MUIS.ee. Teeme praktiliselt läbi, kuidas ühest esemest saab muuseumiese. Selleks peab iga osaleja kaasa võtma mingi enam-vähem peopessa/taskusse mahtuva isikliku eseme (nt võtmehoidja, lemmikraamat, kindad, kaelakee, pinal, pastakas jne). Esemed võetakse „arvele“ ning kirjeldatakse nagu muuseumis. Tunni lõpuks valmib mininäitus ja see jäädvustatakse nagu kord-ja-kohus.
Sihtgrupp: gümnaasium, täiskasvanud
TÜDRUKUTE ÕHTU
Mehelemineja tütarlaps pidanud vanasti kindlasti kolme tööga toime tulema. Need olid ahjuluua sidumine, kotikanga kudumine ja seasoolikate puhastamine. (Habicht 1972. Eesti saun)
Enne pulmi ongi sobiv tuua mõrsja koos sõbrannadega muuseumisse, et järele proovida, kas tulevane perenaine ikka saab hakkama traditsiooniliste töödega. Soolikaid me just puhastada ei lase, aga see-eest tuleb tõestada enda oskusi enam kui kolmes tegevuses. Sõbrannade abikäsi on loomulikult teretulnud.
Sihtgrupp: gümnaasium, täiskasvanud
NB! Vaata kõikide Vana-Võromaa muuseumite muuseumitundide ja teemaõppe infot:
Muuseumitunnid ja haridusprogrammid on välja toodud klasside kaupa ja infolehel on näidatud muuseumitunni seos õppeaine ning teemaga.