MUUSEUMITUNNID Karilatsi Vabaõhumuuseumis

Maksumus (v.a jõulud ja pulmapaaride vastuvõtt): laps/(üli)õpilane 3 eurot, täiskasvanu 5 eurot. Vt ka hinnakiri
Kestus: 1 kuni 1,5 tundi (Külastamiseks soovitame broneerida 2 tundi)

Eelregistreerimine: telefonidel 5801 8601, 7970 310, kodulehel või e-post: polvamaa@wi.ee

NB! Meil on vabaõhumuuseum, seepärast riietu alati vastavalt ilmale!

ÜKSKORD AMMU, AMMU… ehk lähme (muinas)jutte otsima

Rahvajutud, legendid, mõistatused, rahvalaulud-mängud, kõigile teada-tuntud muinasjutud … Kas teadsite, et võite need kõik leida Karilatsi Vabaõhumuuseumist? Kui ei, siis tulge neid otsima ja leidma. Saab nii jutte kuulata, kui neid ise vesta ja mõne jutu võib isegi valmis mõtelda.

Sihtgrupp: lasteaed, põhikooli 1. aste

KARJALAPSE MÄNGUMAA

Talulapse mängumaailm oli sootuks teistsugune kui tänapäeval. Mõtleme end vanasse rehetarre elama ja otsime üles mänguasjad või lihtsalt asjad, millega saaks mängida. Õpime õues laulu- ja liikumismänge, teeme läbi jõukatsumisi ja osavusmänge.

Sihtgrupp: lasteaed, põhikooli 1. aste

SAKI-SAKI, SAUNAKENE

Muuseumitunnis tutvume suitsusaunaga, räägime saunaga seotud kommetest, puhtusest ja mustusest vanasti ja nüüd, loeme saunasalme.

Sihtrühm: lasteaed, põhikooli 1. ja 2. aste.

KEL AMET, SEL LEIBA

Amet kõik, mis leiba annab, ütleb vanasõna. Saad teada, kes on magasivaht ja kus töötas vallakirjutaja, millised olid peremehe, millised perenaise tööd ning mitut „seppa“ sa tunned. Räägime igivanadest, vanadest, aga ka moodsatest ametitest. Proovime mõnda tööd ka ise teha.

Sihtgrupp: põhikooli 1. aste

ELU REHETARES

Maarahva elu-olu tutvustavas muuseumitunnis saab tunda rehetare hõngu ning perenaise-peremehe juhendamisel käe külge panna mitmele talutööle-toimetusele. Eks ikka selleks, et paremini ette kujutada sajanditagust igapäevaelu Eestimaa talus.

Sihtgrupp: põhikooli 1. ja 2. aste

TÖÖMURDJA „PUU”

Mida vanemasse aega me rändame, seda suuremat rolli on igapäevaelus mänginud puud ja puit. Tutvume puuliikidega, mis etendasid tähtsat osa meie esivanemate argipäevas ja töödes-tegemistes. Kas mõni puu on osaline ka pidupäevades? Selgitame välja, missugune puudest on kõige kangem „töötegija“. Mõistatame, mängime ja laome riita.

Sihtgrupp: põhikooli 1. ja 2. aste

KARILATSI KOOLITUND

Vanaaja koolitund Karilatsi koolimajas, kus koolipreili juhendamisel saab lugeda vanas kirjas õppetükke ja rehkendada ning sule-tindiga kirjutada. Räägime koolielust vanasti ja vaatame ringi koolimaja ümbruses. Muuseumitundi saab tellida ka võro keeles.

Sihtgrupp: põhikooli 1. ja 2. aste

TULI – KÕIGE PEREMEES

Tiku leiutas üks rootslasest keemiaprofessor 19. sajandi esimesel poolel. Eesti talutuppa jõudis see pisike abimees ehk pool sajandit hiljem. Kuidas aga saadi ja hoiti tuld enne tikkude tarvituselevõttu? Mis valgustas pimedat rehetuba? Mõista, mõista, mis see on: Süda põleb, ihu sulab? Kõigest sellest ja paljust muust räägime muuseumitunnis  “Tuli – kõige peremees” ning meisterdame küünlaid. Muuseumitundi saab tellida ka võro keeles.

Sihtgrupp: põhikooli 2. ja 3. aste

VANAMOODI MÕÕDUVÕTT

Kust tulevad vanad mõõdud küünar, jalg, vaks? Kas vanasti kasutusel olnud mõõtühikud toimivad samamoodi kui tänapäevased? Selles praktilises muuseumitunnis võtame mõõtu vanaaegsel moel ja vanade mõõteriistadega. Sihtgrupp: põhikooli 2. ja 3. aste

OTSI SIHTI!

Orienteerumismäng võistkondadele muuseumi territooriumil, mille eesmärk on leida üles õiged hooned-sihtkohad. Mängu abil on võimalik tutvuda peaaegu kõigega, mida muuseumis näha saab, samas viibivad mängijad palju värskes õhus, õpivad plaani järgi orienteeruma, lahendavad igas sihtpunktis ülesandeid ja vastuseid otsides õpivad tundma sajanditagust argielu Eestimaal. Mängus ei ole oluline kiirus, vaid üles tuleb leida määratud punktid ning vastata õigesti mängu kontrollküsimustele. Muuseumitundi saab tellida ka võro keeles.

Sihtgrupp: põhikooli 2. ja 3. aste; sobib ka gümnaasiumile, peredele, täiskasvanute seltskonnale

KOHTUKULLI PILGU ALL

Karilatsi vallakeskuse ametihooned on magasiait, valla- ning vaestemaja. Kes või mis on „kohtukull“, milliseid nimetatud hoonetest ta oma pilgu all hoidis ja kas see pilk oli ka kuri – sellest kõigest tuleb juttu Eesti talurahva omavalitsuse kujunemist tutvustavas muuseumitunnis. Arutleme, milliseid ameteid talupojal vallas tuli pidada ning osaleme rollimängus „Kohtuistung vallamajas“.

Sihtgrupp: põhikooli 3. aste, gümnaasium, täiskasvanud

JUTT TULEB JUTUST

Jutuvestmine, mõistatamine ja mängimine on olnud osa meie esivanemate argielust. Kust tulevad meie rahvajutud, legendid ja muinasjutud saab selgemaks, kui istud pimedas rehetoas või ronid üles veski kivilaele. Saab nii jutte kuulata, kui neid ise vesta ja mõne jutu võib isegi valmis mõtelda.

Sihtgrupp: põhikooli 3. aste, gümnaasium

KIKAS KUTSUS KOOLI

Astume aabitsakuke kannul läbi sajandite, mil Eesti talulastele on kirjatarkust jagatud. Räägime, kuidas kool, õppimine, haridus ja haritus Eestimaal on aja jooksul muutnud. Istume ka 20. sajandi koolipinki ja teeme kontrolltöö.

Sihtgrupp: gümnaasium ja põhikooli 3. aste

SAUN – TALURAHVA TOHTER

Muuseumitunni teema on saunakombestik läbi aegade ja saunatarkused esivanemate pärandist. Kõigepealt paneme kütte suitsusauna – eks seegi nõua omajagu tarkust – ja sel ajal, kui saun köeb, vaatame ringi muuseumimajades ning arutleme teemal saunapärimus Eestis. Võtame ette mitmeid praktilisi asju nt otsime õigeid kerisekive, teeme valmis saunaviha, kordame saunasõnu. Juttu tuleb ka tuleohutusest, puhtusest ja mustusest ning tervise hoidmisest. Sihtgrupp: gümnaasium, täiskasvanud

TULMEST MUSEAALINI

Muuseumit ja muuseumi „köögipoolt“ tutvustav muuseumitund. Tutvume näituste, avatud fondi, põnevate esemete ja keskkonnaga MUIS.ee. Teeme praktiliselt läbi, kuidas ühest esemest saab muuseumiese. Selleks peab iga osaleja kaasa võtma mingi enam-vähem peopessa/taskusse mahtuva isikliku eseme (nt võtmehoidja, lemmikraamat, kindad, kaelakee, pinal, pastakas jne). Esemed võetakse „arvele“ ning kirjeldatakse nagu muuseumis. Tunni lõpuks valmib mininäitus ja see jäädvustatakse nagu kord-ja-kohus.

Sihtgrupp: gümnaasium, täiskasvanud

TÜDRUKUTE ÕHTU

Mehelemineja tütarlaps pidanud vanasti kindlasti kolme tööga toime tulema. Need olid ahjuluua sidumine, kotikanga kudumine ja seasoolikate puhastamine. (Habicht 1972. Eesti saun)
Enne pulmi ongi sobiv tuua mõrsja koos sõbrannadega muuseumisse, et järele proovida, kas tulevane perenaine ikka saab hakkama traditsiooniliste töödega. Soolikaid me just puhastada ei lase, aga see-eest tuleb tõestada enda oskusi enam kui kolmes tegevuses. Sõbrannade abikäsi on loomulikult teretulnud.

Sihtgrupp: gümnaasium, täiskasvanud

NB! Vaata kõikide Vana-Võromaa muuseumite muuseumitundide ja teemaõppe infot:

ELAMUSÕPE MUUSEUMIS

Muuseumitunnid ja haridusprogrammid on välja toodud klasside kaupa ja infolehel on näidatud muuseumitunni seos õppeaine ning teemaga.

 

 

Karilatsi Vabaõhumuuseumi muuseumitunnid

Muuseumikaart

Muuseumikaart on Eesti muuseumide digitaalne ühispilet, millega saad aasta jooksul külastada rohkem kui 100 muuseumi, galeriid ja elamuskeskust üle Eesti. Kaart maksab 59 €.

Broneeri külastus

    Vana-Võromaa muuseumid
    Võru Instituudi uudiskiri banner
    Vana Võrumaa muuseumid