Rahvakalendri tähtpäevad
RAHVAKALENDRI TÄHTPÄEVAD
LIUGE-LIUGE LIHAHEITED (vastlakombestik)
28. veebruar-1. märts 2022
Lihaheitepäev ehk pudrupäev – nii kutsuti Lõuna-Eestis vastlapäeva. Vastlanädalal saad tulla muuseumisse ja siin räägime lähemalt liugumiskombestikust ja vastlatoitudest, uurime linakasvatust. Mängime lumemänge, meisterdame vastlavurri, võistleme ja laseme liugu.
Sihtgrupp: lasteaed, põhikooli õpilased, huvilised pered.
VASTLATOIT Soovi korral saab muuseumisse tellida vastlatoitu.
PALJU ÕNNE, EESTI!
21.-23. veebruar 2022
Nädal enne Eesti sünnipäeva on tore vaadata ajas tagasi. Muuseumitunnis rändame Karilatsi koolimajas läbi saja aasta ning otsime esemeid, fotosid, sündmusi, mis jutustavad meie vabariigi ajaloost. Arutleme teemal, mis on meie riigi ja rahva sümbolid.
Sihtgrupp: põhikooli 1. ja 2. aste
KIIGENÄDAL KARILATSIS (lihavõttepühade kombestik)
11.– 14. aprill 2022
Lõuna-Eestis algas kevadpühadest kiigelkäimine. Kiigenädalal räägime ülestõusmispühade kombestikust, otsime “linnupesasid”, kiigume, värvime vanamoodi pühademune, mängime. Loomulikult heidame pilgu ka muuseumi hoonetesse ning otsime kõikjalt pühadetunnet ning lähenevat kevadet.
NB! Kaasa võtta toores muna, mille pärast värvituna kaasa saate.
Sihtgrupp: lasteaed, põhikooli 1. ja 2. aste, huvilised pered.
LÄHME VÄLJA JAANI KAEMA (jaanipäevakombestik)
22.-23. juuni 2022
Harglast pärit liigolaul kutsub “Läämi vällä Jaani kaima” [ERA II 115, 149/50 (46) < Hargla khk]. Jaanipäev on eestlaste kalendrikombestikus erilisel kohal, sellega on seotud palju uskumusi, endeid, kombetalitusi ja tegevusi. Jaanipäeva eel kutsub muuseum sõpruskondi ja peresid osa saama jaanipäevatarkustest. Teeme tiiru muuseumi hoonetes, otsime jaanipäeva märke loodusest ja järgime jaanirituaale. Eks ole ju muuseumi vanad hooned need õiged, kus kuulata lugusid jaaniöö imelistest juhtumistest, teha läbi toimetused, mida perenaine-peremees omal ajal jaanide eel kindlasti tegemata ei jätnud või panna kõrva taha nippe noortele tuleviku ennustamiseks-kindlustamiseks. Suvine pööripäev on uks ees ja siis läheb kõiki neid tarkusi tarvis.
Kaasa võib võtta piknikukorvi ja nautida ringkäigu lõppedes Karilatsi kaunist loodust. Võimalus tellida toitlustamine ette teatamisega 3 päeva (polvamaa@wi.ee või muuseumi telefonidel), hind kujuneb alates 6 € inimese kohta.
Sihtgrupp: pered, sõpruskonnad.
KARJALASTE MIHKLIPÄEV
27.-29. september 2022
Teeme lõket ja mängime karjalaste mänge. Kaeme rehetarre ja katame mihklipäeva piknikulaua.
Sihtgrupp: lasteaed, põhikooli 1. aste. Sobib ka täiskasvanutele, peredele.
LEIVANÄDAL KARILATSIS
3.-7. oktoober 2022
Leivapäeva on muuseumis läbi viidud juba aastaid. Meie rehetare on tore paik, kus suitsuhõngulises rehetoas saab elava ettekujutuse sellest, kuidas leib on sajandeid eestlase lauale jõudnud. Käime läbi teekonna viljakülvist leivatüki suhupanekuni. Laulame, mängime, mõistatame ja räägime juttu. Loodetavasti pakub perenaine tööde-tegemiste kõrval ka ahjusooja leiba.
Sihtgrupp: lasteaed, põhikooli õpilased, huvilised pered.
MARDINÄDAL KARILATSIS
7.-11. november 2022
Talvehakul ootab muuseum külla huvilisi, kes tahavad rohkem teada mardipäevakombestikust. Põneval pööningul kaminatule paistel räägime toredast rahvakombest – sandiskäimisest. Kuidas selline komme tekkis ja miks see on tänaseni püsinud? Kas sandiskäies tohib/tasub kasutada ka tänapäeva laule-tantse? Kuidas “mardisandid” vanasti riietusid? Mida praegu selga panna? Sellest ja paljust veel räägime umbes 1,5 tunni jooksul. Teeme sandimaske, laulame mardilaule ja mängime ning lõpuks piilume ka muuseumimajadesse.
NB! Võta kaasa ande santidele (komm, õun vmt)!
Sihtgrupp: lasteaed, põhikooli õpilased, huvilised pered.
KADRINÄDAL KARILATSIS
21.-25. november 2022
Enne jõulukuu algust ootab muuseum külla huvilisi, kes tahavad rohkem teada kadripäevakombestikust. Ehime end kadrisantideks, õpime kadrilaule ja -mänge. Räägime ammusest kombest – sandiskäimisest. Kuidas selline komme tekkis ja miks see on tänaseni püsinud? Kas sandiskäies tohib/tasub kasutada ka tänapäeva laule-tantse? Kuidas “kadrid” vanasti riietusid? Mida praegu selga panna? Sellest ja paljust veel räägime umbes 1,5 tunni jooksul. Lõpuks piilume ka muuseumimajadesse.
NB! Võta kaasa ande santidele (komm, õun vmt)!
Sihtgrupp: lasteaed, põhikooli õpilased, huvilised pered.
JÕULUD KARILATSIS
6.-21. detsember 2022
Jõulukuul ärkavad Karilatsi Vabaõhumuuseumis ellu tegelased, keda igapäevaselt ei kohta. Nad viivad külastaja läbi vanade jõulude, õpetavad järgima ammuseid jõulukombeid, kuulda saab ka igihaljaid rahvatarkusi. Mis aga kindel –külaskäik Karilatsi Vabaõhumuuseumi jõulumaale aitab kallitel pühadel kiiremini kohale jõuda.
Soovi korral tuleb kingitusi jagama jõuluvana või näärisokk ning rahvamaja saalis või Põneval pööningul saab veeta mõnusa jõuluõhtu oma seltskonnaga.
Sihtgrupp: lasteaed, põhikooli õpilased, huvilised pered. Sobib ka täiskasvanutele
Maksumus: 5 eurot osalejale
Maksumus (v.a jõulud): laps/(üli)õpilane 3 eurot, täiskasvanu 5 eurot.
Kestus 1,5 kuni 2 tundi (vastavalt vanusele).
Eelregistreerimine: telefonidel 5801 8601, 7970 310, kodulehel või e-post: polvamaa@wi.ee
NB! Meil on vabaõhumuuseum, seepärast riietu alati vastavalt ilmale!