Püsinäitused

 

Näitus tutvustab alghariduse saamise lugu eelkõige Vana-Võromaal, aga annab ülevaate ka sellest, kuidas koolihariduse andmine Eestis üleüldse alguse sai.

Näitus jutustab sellest, kuidas sai alguse maarahva lugema õpetamine, mis vahe on valla- ja kihelkonnakoolil ning millised õigusaktid reguleerisid alghariduse andmist XVII, XVIII ja XIX sajandil. Meenutuste ja fotode põhjal saab ettekujutuse koolielust tsaariajal, eestiajal, II maailmasõja keerulistel aegadel ning nõukogude perioodil.

Kunstnik Vanda Juhansoo mälestustuba koolimaja II korrusel.

Liisi Pihliku diplomitöö “Vanda Juhansoo tikitud maailm”

liis-pihlik-diplomitoo

VANDA JUHANSOO-TEEMALINE MÄLESTUSTUBA JA VIRTUAALNÄITUS KARILATSI VABAÕHUMUUSEUMIS

5. juunil 2019 möödus 130 aastat kunstniku, õpetaja, ränduri, võõrustaja ning aiakujundaja, Vanda Juhansoo sünnist. Karilatsi Vabaõhumuuseumi koolimaja teisel korrusel saab Vanda Juhansoo mälestustoas tutvuda tema elu ja loominguga.

Vanda Juhansoo (1939. aastani Johanson) sündis Ahja vallas Mustal. Juba lapsena armastas Vanda ümbruskonnas ratsutada ja oskas looduses ilu näha. Kui Vanda endale 1931. aastal Valgemetsa krundi ostis, läks lahti tõeline kohalik loome-elu. Ta kujundas ise nii maja, aia kui ka mööbli.

Pensionipõlve veetiski Vanda Valgemetsas. “Eks see ole elus vägagi sagedane nähtus, et inimene tuleb ikka sinna tagasi, kus ta on sündinud,” on kunstnik ise ütelnud selle kohta, miks ta just Ahja jõe kaldale metsa rüppe kippus ja sinna oma nõidusliku aia rajas. Tema aias leidus tavaliste taimede kõrval ka palju eksootilisi liike. Vanda tundis neid kõiki ning hooldas mitu tundi päevas.

Muuseumi kodulehel on avatud virtuaalnäitus Juhansoo muinasjutulisest aiast, mis oma taimeliikide, looduslikest materjalidest kompositsioonide, figuuride, kivide ja laternatega sai kuulsaks nii tavakülastajate kui vaimueliidi seas: https://karilatsimuuseum.ee/wp-content/uploads/2019/05/virtuaalnaitus-lillede-galerii.pdf

Olete oodatud osa saama Vanda Juhansoo võlu maailmast.

Teksti koostas Maris Veski

Mitmesugused põllutöömasinad ja -riistad on välja pandud magasiaidas, rahvamaja taga asuvas kuuris, aga ka Punaku talus ning rehemajas.

Mitmesugused põllutöömasinad ja -riistad

Lina töötlemist tutvustav püsinäitus on vaadata magasiaida II korrusel.

Ajutised näitused

 

Broneeri külastus

    Vaata ka

    Vana-Võromaa muuseumid
    Võru Instituudi uudiskiri banner
    Vana Võrumaa muuseumid