Koolitalu juurde kuuluvad:

 • koolimaja (1889),
 • õpetajate maja (1927),
 • ait-laut (1884),
 • kahe ruumiga ait (1897),
 • suitsusaun (1899) ja
 • kelder.

Koolimaja on muuseumi peamaja

Karilatsi Vabaõhumuuseumi koolitaluKarilatsi kool asutati 1766. aastal Liivimaa kindralguberner G. Browne’i poolt aasta varem välja antud koolipatendi täitmiseks.

Praegune Karilatsi algkooli maja asub vana koolimaa peal. Juba 1872. aastal mainitakse siin koolihoone ehitustöid – on teostatud põhjalik koolihoonete remont ning Võru kooliamet hindab koolihoone seisundi heaks. Kas oli remont hooletult teostatud või ajanõuded väga kiirest muutunud, aga juba 1880. aastal ei jää kreisi koolijuhid enam siinse hoonega rahule. 1884. aastal nimetatakse Karilatsi koolimaja “ebarahuldavaks” ja 1886/87 lihtsalt “halvaks”.

Uue koolimaja pidi ehitama kohalik küla, kuid Karilatsi elanikel oli sel ajal niigi suur maksukoormus, sest Kähri vald, mille koosseisu küla kuulus, ehitas neil aastail Tännasilma külla koolimaja, kohtumaja, Karilatsi magasiaida ja vahimaja ning peale selle nõudsid palka ametimehed: kaks kasakat, kooliõpetaja, kirjutaja jt.

Ehituseks hakati raha koguma juba 1885. aastal ja sellega loodeti alustada 1887. Kuidas koolimaja ehitus täpselt kulges, pole teada, aga uus hoone valmis igati läbimõeldult ja vastavalt nõuetele ning läks maksma 1090 rubla. Hoone sai valmis 1889. aastal. Koolis oli kaks klassiruumi, eluruumid kahe koolmeistri jaoks ning lisaks mõned abiruumid.

Põhjalikum remont toimus majas veel 1926. aastal, siis sai koolimaja suuremad aknad, praeguse majaesise sissekäigu, siseruumide ümberehituse tulemusel kolm klassiruumi ning aasta hiljem ehitatakse koolimaja kõrvale õpetajate maja, mida selle iseäraliku välimuse tõttu “Karilatsi torniks” kutsutakse.

Algkool töötas Karilatsis kuni 1972. aastani ja jätkab nüüd oma elu muuseumi peamajana. 2006. aastal lõpetati majas põhjalik remont ja tänu sellele on nüüd kasutusel ka koolimaja pööning.

Põlvamaa jõulumaa
Muuseumikaart

Muuseumikaart on Eesti muuseumide digitaalne ühispilet, millega saad aasta jooksul külastada rohkem kui 100 muuseumi, galeriid ja elamuskeskust üle Eesti. Kaart maksab 59 €.

Broneeri külastus

  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid