Rehekuu toob muuseumisse leivalõhna
Rehekuu toob muuseumi leivalõhna
Oktoober on rehekuu teadagi seetõttu, et vanasti olid just siis põllu- ja aiatööd lõpukorral ning sai alustada vilja- ehk rehepeksu. See aga tähendas, et sai proovida ka uudseleiba. Karilatsi Vabaõhumuuseumis on rehekuu algul ikka leivanädalat tähistatud. Just tähistamiseks võib nimetada muuseumitundi, kus räägitakse leivast, leivaviljast ning leivaga seotud kommetest. Leivanädal Karilatsis kestab 5.–9. oktoobrini.
Leib on eestlase põhitoit, kõik muu leivakõrvane. Kas see tõdemus kehtib ka täna? Küllap mitte. Tänapäeval ostetakse leib perele enamasti poest. Aasta-aastalt lisandub aga ka neid, kes leiba ise küpsetavad. Võtan külmkapist juuretise, lasen paar tunnikest toaõhuga kohaneda, jätkan segu rukkijahu ning leige veega… No mis imet seal ikka – kõik nagu vanal hallil ajal, ainult köök on hele ja avar, leivakauss kerge käes hoida ja ahi saavutab soovitud kuumuse minutitega. Nii ei oskagi leiva lauale jõudmisest enam mõelda kui aega ja vaeva nõudvast tegevusest. Masin künnab ja külvab, masin niidab ja peksab, masin jahvatab ja pakib ning küpsetaja läheb ja ostab selle vajaliku, millest leiba teha, olgu see siis jahu, tainakauss või ahi.
Muuseumid, eriti ajaloomuuseumid on olemas just seepärast, et me aeg-ajalt heidaksime pilgu minevikku. Karilatsi Vabaõhumuuseumi leivanädala tunnid aitavad aga hetkeks jõuda päris sinna kaugesse aega, kui pereema tõi reede õhtupoolikul leivaastja ahju kõrvale, segas rukkijahu ja leiget vett eelmise leivateo juuretisekaku hulka, kattis nõu puhta rätiga ning jättis homset ootama. Nüüd ongi perenaisel koos peremehega aega jutustada leivalugu, kõndida koos tunnis osalejatega läbi teekond viljaterast leivatükikeseni, vaadata vanu tööriistu, võtta mõni töögi ette. Vana maja, teistsugused lõhnad ja hääled ümberringi ja ongi tunne, et oled jõudnud ajas kaugele minevikku. Lihtsalt ei mõtle, et kunagi oli nii, vaid tunned: mina olengi siin.
Leivanädal Karilatsis kestab 5.–9. oktoobrini. Et minevikurännakust osa saada, helista Karilatsi Vabaõhumuuseumi telefonil 797 0310 või 5801 8601 või kirjuta e-kiri aadressil polvamaa@wi.ee. Lisateavet saad muuseumi kodulehelt karilatsimuuseum.ee.