Puutöö Karilatsis

29 juuli, 2022

Puutöö meistriklass

Juulis-augustis toimub Karilatsi Vabaõhumuuseumis traditsioonilise puukäsitöö avatud meistriklass – plankukse ja akna valmistamine. Juulis valmistati ust ja laupäeval, 13. augustil on kord akna käes. Tööd juhendab puutöömeister Meelis Kihulane. Täpsem info tel 5385 7499 (Meelis Kihulane). Palume osaleda soovijal ette registreerida: polvamaa@wi.ee, tel 5801 8601. Töötuba toetab Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp.


Lõikuskuu Karilatsis

29 juuli, 2022

Augustikuu jooksul ootame huvilisi uudistama talivilja koristamist, lõpetamaks aastaringi rukkipõllul. Viljapõllu kõrval kasvab ka lapike lina, nii teeme augustis algust ka linatöödega. Loodame, et on saagikas aasta. Täpsem info Facebookis ja muuseumi kodulehel.


Puidust vanker Karilatsis

28 juuni, 2022

Karilatsi muuseumi magasiaidas on praegu vaadata liigendharkidega puutelgedel härjavanker. Vanker kuulub Sillaotsa talumuuseumile ja Karilatsi toodi see põllumajandusmuuseumist. Puutöömeister Meelis Kihulane valmistab vankrist ka koopia. Muuseum on avatud iga päev 10–18.

 


Lähme välja Jaani kaema! (jaanipäevakombestik)

29 mai, 2022

22. ja 23 juunil kutsub Karilatsi Vabaõhumuuseum sõpruskondi ja peresid osa saama jaanipäevatarkustest ehk nagu ütleb Harglast pärit liigolaul „Läämi vällä Jaani kaima“ [ERA II 115, 149/50 (46) < Hargla khk]. Jaanipäev on eestlaste kombestikus erilisel kohal: sellega on seotud palju uskumusi, endeid, kombetalitusi ja tegevusi. Teeme tiiru muuseumi hoonetes, otsime jaanipäeva märke loodusest ja järgime jaanirituaale. Eks ole ju muuseumi vanad hooned see õige koht, kus kuulata lugusid jaaniöö imelistest juhtumistest, teha läbi toimetused, mida perenaine-peremees omal ajal jaanide eel kindlasti tegemata ei jätnud, ja panna kõrva taha nippe tuleviku ennustamiseks-kindlustamiseks. Suvine pööripäev on ukse ees ja siis läheb kõiki neid tarkusi tarvis. Kaasa võib võtta piknikukorvi ja ringkäigu järel ka Karilatsi kaunist loodust nautida! NB! Eelregistreerimine telefonil 5801 8601, polvamaa@wi.ee või kodulehel.

Karilatsi Vabaõhumuuseum slaid

 


Suvi toob savipõrandakoolituse

29 mai, 2022

Juuli esimesel nädalavahetusel toimuvad põranda taastamise tööd Punaku talu rehealusel. Tegu on ühtlasi osaga TÜ Viljandi kultuuriakadeemia üliõpilase Edrin Hanseni lõputööst. Mitmepäevase ettevõtmise käigus räägitakse savimaterjalist ja savipõrandate ajaloost ning tehakse algusest peale uus savipõrand. Ei puudu ka õhtune saun ja vabas vormis vestlused.

Koolituskava on veel täpsustamisel, selle leiab peagi samadest kanalitest.


19 mai, 2022

Ajaloolise savipõranda infopäevad ja koolitus

Tänavune kevad tuleb Karilatsi Vabaõhumuuseumile teisiti, sest tavapärastele
traditsioonilistele tegevustele on võimalik sel kevade lõpul ja ka suve algul jälgida ning ka
praktiliselt osa saada traditsioonilise savipõranda tegemisest. Uue savipõranda saab Punaku
talu rehealune ja ka Sultside perekonna rehetuba ja rehealune. 23. mail alustame Sultside
rehielamu põranda töödega ning töid teostavad Soome Raseko kutsekooli õpilased Malvo
Tominga juhendamisel (Wanawiisi ehitus OÜ).
26. ja 27. mail on võimalik infopäevade raames kõigil huvilistel näha rehealuse põranda töid,
pärida meistrilt aru ning külastada ka väikest näitust savi, kui ehitusmaterjali kasutamise
ajaloost.
Esimesel juuli nädalavahetusel leiab aset Punaku talu rehealuse põranda tööd, mida on
plaanitud teha koolituse korras ning mis saab olema TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia
üliõpilase Edrin Hanseni lõputöö osa. Huvilistel on võimalik registreeruda, kas ainult
teoreetilise loengusse või ka koolituse praktilisse ossa. Tegemist on mitme päevase üritusega,
kus räägitakse savist kui materjalist, savipõrandate ajaloost ning tehakse algusest peale uus
savipõrand. Ei puudu ka õhtune saun ja vaba vormilised vestlused.
Täpsem koolituskava ning kuupäevad on veel täpsustamisel, kuid info on leitav peagi
samades kanalites.


Suvehooaeg Karilatsis

27 aprill, 2022

Külastajaid ootavad uued suvehooaja näitused: koolimajas „Üheksa kord mõõda…“ ehk mõõtmis- ja kaalumisvahendid muuseumi kogust ning käsitööaidas “Kae kardinat”. Meeleolukad näitused on väljas ka muuseumi tuuleveskis ning rahvamajas. Laupäeval, 21. mail kell 10 läheb Postiteel lahti pillekaar ning üks peatuskohti on loomulikult ka Karilatsis. Lõbusalt päevaselt pillerkaarilt saab samas jätku muuseumiöö. Kella 18–23 kestva muuseumiöö teema on tänavu „Öös on unistusi“.

Karilatsis võrsub sel suvel rukkipõld ja selle kõrval linalapike, seega tasub silma peal hoida rahvusvahelisel projektil „Üks ruutmeeter lina“. Suviste tegevuste ritta on seatud ka heina- ja muud talutööd, muuseumis toimetab puutöömeister Meelis Kihulane ning juuli lõpus ootab huvilisi õpilasi võru keele laager, kuhu kirja panekut ei maksa jätta viimasele minutile. Kuna sündmusi ja ettevõtmisi on suvehooajal ees teisigi, tasub muuseumi kodulehel silma peal hoida. Jooksvalt jagame uudiseid nii Facebooki lehel kui ka uudiskirjas.


Võru keele laager Karilatsis

27 aprill, 2022

26-28. juuli võru keele laager Karilatsi Vabaõhumuuseumis.

Lapsi ootavad kolm pikka ja põnevat päeva toredate kasvatajate Tiina ja Dianaga. Lõkkeõhtul tervitab lapsi üllatuskülaline. Käiakse Merioone matkarajal, kus Mari Kala keskkonnaametist tutvustab, mida põnevat seal näha saab. Laagrilised saavad osa kunstitunnist Epp Margnaga, lastakse vibuga ja õpitakse koos Ailega Kaitseliidust matkatarkusi. Saadakse teada, kuidas looduses ohutult käituda. Laagrile lisab põnevust ning annab uusi teadmisi muuseumiõpetaja Marge, kellega koos lahendatakse suvehooaja näituse „Üheksa korda mõõda…“ vaimus mõõtmise-kaalumise ja ajaarvestuse teemalisi ülesandeid ning võetakse ette lõbus võrukeelne orienteerumismäng muuseumi majades.

Laagris osalemine maksab 25 eurot . Laagrit toetavad Eesti Rahvakultuuri Keskus ja Võru Instituut.

Tule ja muuda oma suvevaheaeg sisukamaks! Registreeri juba nüüd, siis võid kindel olla, et saad soovitud laagrikoha. Registreerimine: polvamaa@wi.ee.

 


Päeval pillerkaar, öös unistused

27 aprill, 2022

Laupäeval, 21. mail kella 10–18 toimub vanal Tartu-Võru maanteel traditsiooniline „Postitee pillekaar“. Loomulikult võtab pillerkaarist osa Karilatsi Vabaõhumuuseum. Päeva juhib lõbus mölder, kes laupäevale kohaselt paneb hommikul kütte suitsusauna. Täistundidel alates kella 12-st toimetab mölder veskis ja selle ümbruses, pannes külastajad proovile jõu- ja osavusmängudes, kiiruses ja taibukuses. Möldri abilised pakuvad kogu päeva mitmesuguseid tegevusi, meisterdamisvõimalust ja pillilugusid.

Muuseumi suvehooaja näitus „Üheksa korda mõõda…“ on tänavu laienenud peale koolimaja teistessegi hoonetesse ning kutsub käsi külge lööma nii magasiaidas, veskis, elumajades kui ka käsitööaidas. Lisaks saab mängida mõõtmise-kaalumise teemalist otsimismängu.

„Postitee pillerkaarist“ saab Karilatsis osa muuseumipääsmega.

Lõbus päevane pillerkaar jätkub muuseumiööga, mis kestab kella 18–23. Seekordse muuseumiöö teema on „Öös on unistusi“. Sumedas suveöös on mõnus muuseumi avaral territooriumil jalutada, veski kõrvalt väikeselt Põlvamaalt unistusi-ennustusi otsida, hoonetesse põigata ja loodusmaterjalist mandalaid valmistada. Öös võid voolida ka tohutükist paadikese, millega oma unistused oja vooluga laia maailma saata, ning unistuste viiside saatel kuulata käsitöötares muinasjutte, mis pajatavad inimeste unistustest, nende täitumisest või luhtumisest.

Muuseumiööl kehtib Karilatsis kõigile 1-eurone pääse.


Muuseumi kogu täienes

29 märts, 2022

Esemed on pärit Liivaku talust Kauksis Põlva vallas ja on kuulunud perekond Viljalole. Muuseumile andis esemed Tiiu Viljalo, Räpina Gümnaasiumi ajalooõpetaja. Ta elas Tallinnas ja käis bussiga Räpinas tunde andmas, aga nüüd elab vanaisale kuulunud kodutalus. Tema vanaisa sai Liivaku talu Vabadussõjas osalemise eest asundustaluna. Maad oli ligi 12 ha, vanaisa ehitas sinna hooned. Talus peeti hobust, lehma, lambaid ja mesilasi. Vanaisa Eduard Viljalo oli omal ajal Mooste vallavanem ja mängis Kauksi orkestris viiulit ja tuubat.

Muuseumile antud esemete hulgas oli muu hulgas meevurr, mis läks Mõniste Talurahvamuuseumile meeteemaliste muuseumitundide pidamiseks. Karilatsi muuseum sai teiste esemete hulgas pesupali, mida oli muuseumitundide tarvis juba pikka aega otsitud.

 

 


Broneeri külastus

    1 ruutmeeter lina

    1 ruutmeeter lina
    Vana-Võromaa muuseumid
    Võru Instituudi uudiskiri banner
    Vana Võrumaa muuseumid