Karilatsi raamatukogu lõpetab tegevuse
23 detsember, 2024
Karilatsi viimane vallavanem Robert Vanatare on 1925. aastal meenutanud: „Sel ajal oli raamatukogus ligi 800 köidet, alates põnevusromaanidest, Siuru väljaannetest ja 1905. a järgsete ning I maailmasõja aegsete ja järgsete ühiskondlik-poliitiliste brošüürideni. Niikaua, kui ema mulle neid tõi, oli siin ikka mingisugune valik tema ja kooliõpetaja proua maitse järele, sest ema tõi peamiselt neid raamatuid, mida kooliõpetaja proua soovitas. Varsti pääsesin ma raamatutele ise ligi, sest ema liikmekaardiga avanes mul võimalus neid ise tuua. Nüüd ahmisin ma kõike, mida veel loetud polnud ja mis kätte juhtus.“
Karilatsi raamatukogu oli viimane omaaegse Karilatsi valla rohkem kui 15 asutusest, mis siiani tegutses, kuid nüüd uksed suleb.
Saanid, reed Karilatsi talveteel
2 detsember, 2024
Kui jõuluvana on kingid välja jaganud, kõht jõuluaegsest heast-paremast punni söödud ning tunde teleka või arvuti ees veedetud, on aeg end veidi liigutada. Selleks kutsub Karilatsi Vabaõhumuuseum reedel, 27. detsembril hobusõidupäevale. „Saanid, reed Karilatsi talveteel!“ on traditsiooniline perepäev, mil kella 12–15 saab muuseumis teha saanisõitu toreda hobusega Aurik, proovida lasta liugu puusuuskadel ning vanade kelkudega. Kosutuseks on lõkkel valminud vaarikavarretee. Taredes aga toimetavad näärisokk ja lahke pererahvas. Õlgedes saab mängida jõulumänge ja mõistatada, Punaku talu soojas kambris räägime jõulujutte, ennustame ja kaunistame piparkooke. Päevapääse maksab 5 eurot, allameetrimeestele on sissepääs prii. Lisainfot päeva kohta saab telefonil 5801 8601 ja 797 0310 või kirjutades polvamaa@wi.ee. Lisaks peredele ootame lahkelt ka sõpruskondi. Oma tulekust võib meile märku anda, aga kohale võib tulla ka ette teatamata.
Nõia-Gerda krutskid Karilatsi jõulumaal
2 detsember, 2024
6.–21. detsembrini ehk nigulapäevast toomapäevani on Karilatsi Vabaõhumuuseum jõululainel. Jõuludest pajatavasse seikluslikku muuseumitundi „Jõuaks, jõuaks jõulud…“ on end kirja pannud nii väiksed kui suured alates lasteaiarühmadest ja kooliõpilastest kuni peredeni välja. Tänavu tegutseb muuseumis jõulueelsel ajal jälle krutskeid täis Nõia-Gerda ja jõuluvana juba pakitud kingikott on äkitselt kaotsi läinud. Nii tuleb lastel aidata seda otsida, et kodudes kinke ootavad põnnid pettuma ei peaks.
Rändame lastega läbi vanade aegade ja kohtume mitme värvika jõulutegelasega, kes õpetavad vanu pühadekombeid ja pakuvad maitsmiseks ka pühademaiusi. Jõuluseiklus kestab umbes poolteist tundi ning lõpeb ehitud kuuse all, kus abivalmis lastel on oodata ka kohtumist jõuluvanaga. Lähemat infot saab telefonil 5801 8601 ja 797 0310 või kirjutades polvamaa@wi.ee. Üks on kindel – jõulud Karilatsis toovad kallid pühad kiiremini kohale.
Jõulud Karilatsis
7 november, 2024
Karilatsi jõuluehtes majad ootavad külla ka pühade lähenedes. Jõuludest – aasta oodatuimast pühast – jutustame ka meie muuseumis. Põikame nii kaugemasse kui lähemasse minevikku ja lõpetame ikka piparkoogilõhnalises tänases päevas. Külalised saavad ise etenduses kaasa mängida, laulda, mõistatada ja meenutada. Teekonnal kohtame põnevaid jõuluaja tegelasi.
Muuseumitund kestab 1,5 tundi.
Jõulud Karilatsis toovad kallid pühad kiiremini kohale!
Maksab 5 eurot osaleja.
November on muuseumis mardi-kadrikuu
29 oktoober, 2024
Pea terve novembri ehk mardikuu ütleb Karilatsi Vabaõhumuuseum tere tulemast kõigile, kes huvituvad mardi- ja kadripäeva kommetest. Temaatilised muuseumitunnid kestavad Karilatsis 6.–25. novembrini. Traditsiooniliselt valmistame kõigepealt maskid, lepime kokku ja õpime selgeks, kuidas santi jooksma läheme, riietume siis mardi- ja kadrisantideks ning läheme külla muuseumiperele. Loomulikult on see vaid eelproov tõelisele sandiskäimisele, et õigel õhtul oskaks pererahvalt õigeid küsimusi küsida ja õiget õnne tuppa tuua.
Teisest küljest aga – eks muuseumirahval ja -majadel ole ka uueks majandusaastaks õnne ja edu vaja. Seega, tule meie juurde õppima ja õnne tooma, võta kaasa veidi õunu, komme või küpsiseid, samuti muhe meel ja pane selga ilmakindlad riided. Muuseumitund kestab umbes poolteist tundi ja maksab osalejale 3 eurot.
Ootame eelkõige lasteaia ja noorema kooliastme õpilasi, aga lustlikku toimetamist jagub ka vanemate kooliastmete õpilastele. Tundi saab tellida ka võru keeles. Palume külastuse ette registreerida telefonil 5801 8601 või 797 0310 või meiliaadressil polvamaa@wi.ee.
Karilatsin kaias võro keele nädälil kiilt
29 oktoober, 2024
Võro keele nätäl, miä nakas pääle 4. märdikuul, härgütäs võro kiilt kõnõlõma ja Karilatsi muusõum kutski kõiki tegemä üten mängolidsõn võro keele tunnin „Kae’ kiilt!“. Iispääväst kooni riidini pakutas edimädse ja tõsõ kooliastmõ latsilõ võimaluisi roidõlda ja tsehkendä Karilatsi koolimajan ja seo ümbre. Mängon tulõ mängi sõnnoga, lahenda mõistatuisi, säädi kokko puslõpilte, otsi muusõumi välläpanõkist põnõvit asjo. Pääle kõgõ muu opitas selges üts märdilaul. Tunni tõsõn poolõn saava kõik osalidsõ puust mehikese meisterdä.
Vanõmba astmõ koolilatsil ja ka tõisil huviliidsil om võimalik tetä läbi võrokiilne maastigu- ehk tsihiotsmismäng.
Pallõmi grupikülästüse kimmäle kirja panda telefonil 5801 8601 vai 797 0310 vai kirota polvamaa@wi.ee. Kõik huvilidsõ omma oodõdu umast tulõkist ette teedä andma, et mi saanu opimatõrjaali valmis panda.
Hingedeaeg Karilatsis
27 september, 2024
Sügava sügise lähenemine, pikad pimedad õhtud, õues vilistav tuul, sagedased vihmad ning udu tekitasid vanal hallil ajal ettekujutuse hingede liikvel olekust oktoobrikuu lõpus. 30. oktoobrist kuni 1. novembrini kestab Karilatsi Vabaõhumuuseumis hingedeaeg. Rändame üheskoos hingede radadel ja arutame, kuidas ettekujutus meid taas külastavatest esivanematest omal ajal sündida võis. Loomulikult võtame reheahju ees üles jutuotsa kõiksugustest salapärastest olenditest ja imelikest juhtumistest. Meisterdame sõbralikke kolle ja paberkõrvitsaid. Tunnis osalemine maksab 3 eurot. Grupikülastus tuleks enne kokku leppida telefonil 5801 8601 või e-kirjaga polvamaa@wi.ee. Kokkuleppel on võimalik tulla ka lihtsalt perega meisterdama ja hingedeajast juttu vestma. Kehtib muuseumipääse.
Pärandoskuste töötoad Karilatsis
23 september, 2024
Taimede tundmine ja puulusikate valmistamine on ühed paljudest ellujäämiseks vajalikest oskustest. Neid võib nimetada ka pärandoskusteks, sest veel mõni põlvkond tagasi saadi aiast, metsast ja aasalt igapäevasele toidulauale arvestatav täiendus. Projekt „Pärandoskuste taaselustamine“ on osa „Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024“ põhiprogrammist.
Kevadine taimetarkuste töötuba 18. mail
Suvine taimetarkuste töötuba 20. juuli
Sügisene taimetarkuste töötuba 14. september
Puulusikate valmistamise töötuba 18. august
Sügisene taimetarkuste töötuba
29 august, 2024
Taimede tundmine, sealhulgas söödava ja mittesöödava eristamine on üks ellujäämiseks vajalik oskus, ka pärandoskus, sest veel mõni põlvkond tagasi saadi aiast, metsast ja aasalt igapäevasele toidulauale arvestatav täiendus. Projekt „Pärandoskuste taaselustamine“ on osa „Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024“ põhiprogrammist.
Karjalaste mihklipäev Karilatsis
29 august, 2024
Mihklipäev tõi karjalapse kotti veidi paremad toidupalad, suvise teenistusaja lõpp oli juba üsna lähedal ja mõnikord sai palgagi (uued pastlad või saapad, püksiriide, sokid või kindad) kätte. Ilm kiskus talve poole ja nüüd oli aeg ette võtta ka mõned kunsttükid, et tali kenasti üle elada – näiteks võis kodu soojaks joosta. Kõike seda kujutame ette rehetare juures lõket tehes ja karjalaste mänge mängides. Kaeme rehetarre ja katame piknikulaua, räägime rahvakalendri tähtpäevast mihklipäevast ning arutame, kas ka sel päeval võiks mihklipäeva tähistada.