Saanid-reed Karilatsi jõuluteel

25 november, 2021

Jõulud on rahvakalendri aastaringis kõige olulisem püha. Valgus saab jälle võidu pimeduse üle ja algab uus aastaring. Kui jõululaupäev ja esimene püha on möödas, aga uus aasta ei ole veel alanud, ootab Karilatsi Vabaõhumuuseum teid külla. Vanasti polnud kombeks jõululaupäeval ega esimesel jõulupühal külla minna, seda on põhjendatud muu hulgas sooviga halbu kontakte vältida. Nii et ootamatule külalisele visati pastlad või pajalapid kaela, soola või tuhka jälgedesse ja tehti muul viisil häbi.

Jõulude ja uusaasta vahel, 28. ja 30. detsembril alates kella 12st on täpselt õige aeg seada sammud Karilatsi Vabaõhumuuseumi jõuluteele, mis kulgeb läbi metsa ja muuseumimajade vahel. Külalisi ootavad saanisõit hobusega, jõulused jutud – muist muinas- ja muist muuseumijutud –, suusad-kelgud ja palju muud põnevat talvel õues toimetamiseks. Vaatame, kuidas aegu tagasi elati ja mida mängiti. Sooja annavad lõke ja soe tee. Jõuluteel osalemine maksab 5 eurot, päev kestab kuni kella 15ni. Lisainfo tel 521 0671.


Külla Karilatsi päkapikkudele!

25 november, 2021

Kas teadsite, et Karilatsi muuseumis elavad päkapikud? Ega nad tulnud siia jõulude tõttu, oh ei, päkapikud elavad Karilatsis juba aastaid. Tänavuste jõulude ajaks on muuseumirahval aga kokkulepe, et nad lubavad oma tegemistes kaasa lüüa ja tutvustavad vana aja jõulukombeid. Päkapikud on inimeste kõrval omal varjatud moel toimetanud juba iidsetest aegadest ja teavad jutustada nii mõndagi. Seega kutsub Karilatsi Vabaõhumuuseum nigulapäevast toomapäevani ehk 6.–21. detsembrini muuseumi radadele, kus võib kohata päkapikke ja saada osa nende askeldustest. Matkame metsa all, laulame lumehelbed langema, meisterdame mõnusad mõtted teoks ja kuuleme, kuidas läbi aegade on jõule oodatud ja vastu võetud.

Päkapikkudega kohtuma ootame lasteaia ja noorema kooliastme gruppe. Jõulutund kestab umbes poolteist tundi ja maksab osalejale 5 eurot. Tulek on vaja enne kokku leppida muuseumi telefonil 797 0310 või 5801 8601, e-aadressil polvamaa@wi.ee. Vaata ka muuseumi kodulehte.


Leivanädal Karilatsis

27 september, 2021

Oktoobri esimesel täisnädalal ootab Karilatsi Vabaõhumuuseumi perenaine huvilisi suitsuhõngulisse rehetarre. Lasteaialastele ja nooremale koolieale mõeldud muuseumitund viib rännakule saja aasta taha. Leivanädala tunnis saame teada, kuidas enne poeleiva tulekut kodus leiba valmistati ning kui palju hoolt, vaeva ja tööd see nõudis. Arutame, kust on tulnud meie kõnepruuki sellised väljendid nagu „meie igapäevane leib“, „jätku leiba“, „leiba teenima“ jne. Õpime üheskoos tundma erinevaid viljateri ja teeme läbi tähtsamad tööd teekonnal viljaterast leivani.

Karilatsi Vabaõhumuuseum on just õige paik, kus tutvuda eluga vanal ajal ning toonaste tööde-traditsioonidega. Leivanädala muuseumitundi saab registreeruda, helistades telefonil 797 0310 või 5801 8601. Muuseumitund kestab olenevalt vanusest 1–1,5 tundi, hind osaleja kohta 3 eurot.


Septembrikuu Karilatsis teeb sissejuhatuse sügisesse

28 august, 2021

Septembrikuu Karilatsis teeb sissejuhatuse sügisesse

Septembris kutsub Karilatsi koolipreili lapsi vana aja kooli lugema, laulma, mõistatama ja tindiga kirjutama. Poolteist tundi muuseumis annab ülevaate kooliskäimisest enam kui sajand tagasi ning tutvuda jõuab ka teiste muuseumi hoonetega.

Aega 50 aastat tagasi viib muuseumitund „Pioneeri päev“, kus õpime tegema kaelarätile sõlme, lahendame salakirju ja paneme proovile rivis marssimise oskuse. Juttu tuleb ka eri aegade noorte- ja lasteorganisatsioonidest.

Sobiv muuseumitund keskmisele kooliastmele on orienteerumismäng „Otsi sihti!“, kus pannakse proovile nii oskus lugeda maakaarti kui ka teha meeskonnatööd.

Vanemale kooliastmele ning gümnaasiumile mõeldud muuseumitund „Kohtukulli pilgu all“ tutvustab talurahva vallakohtute töökorraldust ning värvikaid õigusemõistmise lugusid. Teeme selgeks mõisted „magasiait“, „kohtukull“ ja „vaestemaja“.

27.–29. septembrini ootame väiksemaid lapsi ja kooliõpilasi tutvuma mihklipäeva kombestikuga muuseumitunnis „Karjalaste mihklipäev“.

Muuseum julgustab õpetajaid tellima ka veebitunde, mis tutvustavad talurahva elukorraldust, rahvarõivaid ja mustreid ning rahvakalendri kombestikku. 30–40minutilisi veebitunde saab ette tellida telefonil 797 0310 või 5801 8601 või meiliaadressil polvamaa@wi.ee.


Vana kummut sai korda

28 juuli, 2021

Kõrgemat kunstikooli Pallas seob Karilatsi muuseumiga pikaajaline koostöö: igal aastal on mõni museaal saanud meistriks õppijate abiga nii-öelda uue elu.

Väljavõte kunstikooli töökirjeldusest:

„Kummuti puhul on tegemist kilp-konstruktsioonina lahendatud kummutiga. Esipaneel on liigendatud, kahe ülemise sahtli osa ulatub ülejäänud konstruktsiooni pinnast ettepoole. Külgkilbid kinnituvad kaande soontapiga ja põhja külge kalasabatappidega. Tagajalad on treitud, esijalad on modelleeritud.

Kummutil on kaks väikest ja kolm suurt lukustatavat sahtlit. Sahtlisiinid on kuuse- ning külgpaneelid männipuidust. Kummuti pealispinda katab pähklipuitu imiteeriv imekaunis muster“.

Tule ja vaata, kuidas kummut pärast restaureerimist välja näeb!


Uued näituse ootavad avastamist

26 mai, 2021

Tänavu on Karilatsi Vabaõhumuuseumi peamajas, koolimajas vaadata uus suvehooaja näitus „Mis uudist?“. Väljapanek jutustab sellest, kuidas on ajas muutunud uudiste jagamise viisid ja võimalused. Kui ammusel ajal levisid uudised suusõnal kõrtsi laua tagant ja laadal kuuldust peredesse, siis täna jõuavad need katkematu vooluna igaühe „taskusse“. Välja on pandud erinevad uudiste edastusvahendid Karilatsi Vabaõhumuuseumi kogust, loomulikult rõhuasetusega minevikus. Näitusega tähistab muuseum mitut olulist tähtpäeva – näiteks möödus tänavu 215  aastat Eesti esimese omaleelse (võrukeelse) perioodiliselt ilmunud ajalehe „Tarto Maa Rahwa Näddali-Leht“ esimese numbri ilmumisest ning Põlvamaa kohalik ajaleht „Koit“ võinuks tänavu tähistada oma 70. sünnipäeva.

Tuuleveskis on üles seatud Põlva Kunstikooli õpilastööde näitus „Akrüülivalu“ (juhendaja kunstnik ja kunstiõpetaja Yyhely Hälvin). Akrüül on mitmekülgne kunstivahend, mis võimaldab valada  voogavaid ja  värvilisi maale.

Käsitöötares olev näitus pakub avastamisrõõmu käsitööhuvilistele. Heegeldatud päevatekkidest vanimad on valmistatud juba ülemöödunud sajandil ning uuemad 20. sajandi keskpaiku.

 1. juunist ootab rahvamajas vaatajaid omapärane fotonäitus „Muinasjutuline Põlvamaa taevapiirilt“. Hobifotograaf Koit Kõrveli piltidest kokku seatud näitus demonstreerib huvitavaid droonifotosid Põlvamaa erinevatest paikadest ja kauneid fotosid Linnuteest.

 


Karilatsis saab tutvuda jaanikommetega

26 mai, 2021

Karilatsis saab tutvuda jaanikommetega

 Suvine pööripäev ehk jaanipäev on eestlaste jaoks ikka olnud eriline püha. 21.–23. juunil saad tulla kõndima Karilatsi Vabaõhumuuseumi jaaniradadele muuseumitunnis „Lähme välja Jaani kaema!“.

Paneme kütte suitsusauna, otsime saunaviha sisse õigeid taimeoksi, õpime selgeks vihtumissalmi, laulame jaanilaule, kuulame vanarahva jutte ja võtame ette mõne ennustamise või loitsimise – kõike seda saad kasutada jaaniõhtul lõkke ääres. Ringkäik kestab 1,5 tundi ning osalemine maksab lapsele ja noorele 3 eurot, täiskasvanule 5 eurot. Kellaaeg kokkuleppel. Palume tulekust ette teatada telefonil 7970 310, 5801 8601 või kirjutada e-aadressil polvamaa@wi.ee.


Juunikuu ühepäevalaagrid Karilatsis

26 mai, 2021

16.juunil toimuval võru keele päeval „Üts päiv muusõumin“ püüame kõnelda võru keeles, seda toetavad mängud, mõistatamised ja muud tegevused. Päeva keskele jääb lõunapaus koos mõnusa kartulipudru ja musta leivaga. Laagripäeva sisustavad teiste seas Võru Instituudi töötajad Triin Toom ja Evely Haug ning Kreutzwaldi muuseumi tegevusjuht Marika Sepp. Päeva jooksul peaks selgeks saama nii mõnigi võrukeelne sõna, väljend, laul ja laulumäng. Eks passi võru keel ju hästi muuseumi vanade hoonete keskele, kus seda on ammu ennegi pruugitud.

30. juunil kutsume lapsi koos perega osa saama laagripäevast „Üks päev taluperena“. Päeva jooksul proovime mitmesuguseid talutöid, põikame veskile ja koolimajja, õpime vana käsitööd. Et talupere-tunne oleks tugevam, võib selga panna linased rõivad ning muidugi ära unustada nutivahendid.

Laagripäevale saab registreeruda telefonidel 7970 310, 5801 8601 või e-aadressil polvamaa@wi.ee. Registreerumine lõpeb vastavalt 14. ja 28. juuni hommikul kell 10. Koos eelkooliealise lapsega peab laagris osalema täiskasvanu või vanem õde-vend. Päev maksab lapsele ja noorele 14 eurot, täiskasvanule 18 eurot. Hinna sees on lõunasöök hinnaga 6 eurot.

Laagripäeva lõpus ei pea kohe lahkuma, vaid võib muuseumis kuni selle sulgemiseni (kell 18) ringi vaadata. Seega saavad vanemad tulla lastele järele pärast tööpäeva lõppu.


Latsilaagri “Üits päiv muusõumin”

20 mai, 2021

Vana-Võromaa muuseumid

Latsilaagri “Üits päiv muusõumin” (16. juuni, 14. juuli, 4. august). Eelregistreerimisega

Võro keele laagripäev lastele ja peredele. Elamusliku päeva muuseumis täidavad tegevused ja toimetused, mis viivad nii rehetarre kui koolimajja, veskisse kui suitsusauna. Kõik mängud ja mängulised tegevused toimuvad võro keeles, päeva jooksul saab proovida mitmeid vanaaja töid ning meisterdada. Osalemine ei eelda võro keele oskust, kuid päeva lõppedes on nii mõnigi võrokeelne väljend osaleja sõnavarra lisandunud.
Info ja registreerumine

telefonidel 58018601, 7970310

või aadressil polvamaa@wi.ee

Hind

lapsed 14.-, täiskasvanud 18.- (s.h 6.- lõunasöök)


Suvistepüha on tänavu 23. mail

26 aprill, 2021

Suvisted ehk nelipühad kuuluvad liikuvate pühade hulka, need arvestatakse lihavõttepühast seitse nädalat suve poole. Suvistepüha on maarahva jaoks tähistanud kevadiste külvitööde lõppu ja suviste tööde algust.

Pühadelaupäeval tehakse sauna ning tuuakse tuppa noored kased. Suvisteid on Võrumaal nimetatud isegi sõirapühadeks, sest peamiseks pühadetoiduks on olnud sõir.

Vanemal ajal käidi suvistepühal kirikus ja kalmuaial, noorem rahvas kogunes õhtu poole külaplatsile kiikuma. Suvistepüha ajaks kolisid noored toast aita või lakka magama. Urvaste kihelkonnas on olnud selline komme: „Suvistõpühi puulpäävä veivä poisi tütrigõlõ kõo ussõ taadõ, tütrigu jäl püüseva tuud valvada, kiä kõo tõi. Kiä kõo tõie, tuu sai iks mehes kah.“ (RKM II 29, 43/4 (37) – Elfride Siil (kogutud 1949).


Broneeri külastus

  Vaata ka

  Tan om julgõ olõminõ
  Vana-Võromaa muuseumid
  Võru Instituudi uudiskiri banner
  Vana Võrumaa muuseumid