Karilatsi Vabaõhumuuseumi suvehooaeg

30 mai, 2024

Traditsiooniliselt tutvustavad meie ajutised näitused muuseumi kogusid. Selle aasta näitusega koolimajas „Pesu või mõsu“ väärtustame ja hoiame oma mitmekesist kultuuriruumi, mille üks osa on ka pesukultuur.

Kutsume taas kaasa lööma heina- ja põllutöödel. Augustis ootab huvilisi noori kolmepäevane võru keele laager, aga toimuvad ka suvevaheaja ühepäevalaagrid.

Tänavu on „Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024“ aasta. Karilatsi Vabaõhumuuseum osaleb kultuuripealinna põhiprogrammis projektiga „Pärandoskuste taaselustamine“: õpime tundma taimi ja tegema puutööd, samuti kasvatame kanepit. Kevadest sügiseni on huvilistel võimalik osa saada kiukanepi külvamisest, kasvatamisest, koristamisest ja esmasest töötlemisest. Muuseumi tuulikus on alates maist Saverna kooli õpilastööde näitus ja rahvamajas muuseumi ajalugu tutvustav fotonäitus. Juunis ja juulis etendub muuseumis Miksteatri suvelavastus „Rongirüüv“.

Avatud on muuseumipood, külalistel on võimalik teha mõnus kohvipaus koos jäätisega vabas õhus. Kuni sügiseni oleme avatud iga päev. Tule Karilatsi Vabaõhumuuseumi ja saa osa endisaegsest eluolust!


Võru keelega sõbraks!

30 mai, 2024

Suvine võru keele laager Karilatsi Vabaõhumuuseumis on juba üle kümneaastane traditsioon.

Sel aastal toimub laager 6.–8. augustini ja kirjapanek on juba alanud. Laagris on oodatud osalema 7–15aastased koolilapsed, kel huvi õppida ja kõnelda võru keelt. Eelnev keeleoskus ei ole siiski vajalik ja kindlasti ei ole oodata koolitunni vormis õppimist.

Kolme laagripäeva kestel saavad lapsed osa sellistest tegevustest nagu vibulaskmine ja pärimusmängud, tutvustatakse vanu käsitöövõtteid ning toimuvad ka muuseumi-, keele- ja kunstitunnid. Võtame ette mitu matka ja loomulikult kohtume mitme toreda võru keele kõneleja ja õpetajaga.

Laagripäevade vältel saab kindlasti tuttavamaks Karilatsi Vabaõhumuuseum ja siinne väljapanek. Piilume muuseumi tagatubadesse, aga liigume palju ka värskes õhus ja õppimise vaheajal mängime üheskoos liikumismänge. Õhtuti teeme lõket, räägime jutte ja mängime-laulame. Neljapäeva õhtul, kui laager lõpeb, on muuseumi oodatud kõik lapsevanemad, vanavanemad ja õed-vennad – püüame laagrilistega ette valmistada lõbusa „aruande“ laagris tehtust ja kogetust.

Laagris osalemine maksab 45 eurot lapse kohta, ühe pere lapsed saavad allahindlust. Laagrisse tulija peab peale isiklike hügieenivahendite ning ilmale vastavate rõivaste ja jalanõude ühes võtma magamiseks vajaliku küljealuse ja magamiskoti. Magame põrandal ja kõik koos samas ruumis. Lisaks tavapärasele hommiku-, lõuna- ja õhtusöögile saab muuseumipoest osta jäätist, mahlajooke ja kakaod.

Laagrisse registreeruda ning täpsemat infot saab telefonidel 797 0310, 5801 8601 ja e-posti aadressil polvamaa@wi.ee.

Võru keele laagrit Karilatsis toetavad Võru Instituut, Eesti Rahvakultuuri Keskus ja Eesti Kultuurkapital.

Marge Luude

muuseumiõpetaja Karilatsi Vabaõhumuuseumis


Võru keele laager Karilatsis

29 aprill, 2024

Laagripäevade vältel saab kindlasti tuttavamaks Karilatsi muuseum ja siinne väljapanek, piilume ka muuseumi tagatubadesse, liigume palju värskes õhus ja õppimise vaheajal mängime üheskoos liikumismänge. Õhtuti teeme lõket, räägime jutte ja mängime-laulame. Neljapäeva õhtul, kui laager lõpeb, on muuseumi oodatud kõik lapsevanemad, vanavanemad ja õed-vennad – püüame laagrilistega ette valmistada lühikese lõbusa „aruande“ laagris tehtust ja kogetust.

Laagris osalemine maksab lapsele 45 eurot, ühe pere lapsed saavad allahindlust. Laagrisse tulija peab peale isiklike hügieenivahendite ja ilmale vastavate rõivaste ning jalanõude ühes võtma magamiseks vajaliku küljealuse ja magamiskoti. Magame põrandal ja kõik üheskoos samas ruumis. Lisaks tavapärastele hommiku-, lõuna- ja õhtusöökidele saab muuseumipoest osta jäätist, mahlajooke ja kakaod.

Laagrisse registreeruda ning täpsemat infot saab telefonidel 7970 310, 5801 8601 või e-posti aadressil polvamaa@wi.ee.

Suvine võru keele laager Karilatsi Vabaõhumuuseumis on juba üle kümneaastane traditsioon. Laagrit toetavad Võru Instituut, Eesti Rahvakultuuri Keskus ja Eesti Kultuurkapital.

Marge Luude

muuseumiõpetaja


Karilatsi muuseumis algab suvehooaeg

29 aprill, 2024

Traditsiooniliselt tutvustavad meie ajutised näitused muuseumi kogusid. Selle aasta näitusega koolimajas „Pesu või mõsu“ väärtustame meie mitmekesist kultuuriruumi, mille üks osa on pesukultuur.

Karilatsi Vabaõhumuuseum kutsub taas kaasa lööma heina- ja põllutöödel. Augustis ootab huvilisi kolmepäevane võru keele laager ja toimuvad ka suvevaheaja ühepäevalaagrid.

Tänavu on Tartu Euroopa kultuuripealinn. Karilatsi Vabaõhumuuseum osaleb kultuuripealinna põhiprogrammi projektis „Pärandoskuste taaselustamine“: õpime tundma taimi ja tegema puutööd, aga kasvatame ka kanepit. Kevadest sügiseni on huvilistel võimalik osa saada kiukanepi külvamisest, kasvatamisest, koristamisest ja esmasest töötlemisest.

Muuseumi tuulikus on alates 18. maist Saverna kooli õpilastööde näitus ja rahvamajas muuseumi ajalugu tutvustav fotonäitus. Juunis ja juulis etendub muuseumis Miksteatri  suvelavastus „Rongirüüv“.

Avatud on muuseumi pood, külalistel on võimalik teha mõnus kohvipaus koos jäätisega vabas õhus. Kuni sügiseni oleme avatud iga päev.

Külasta Karilatsi Vabaõhumuuseumi alates 2. maist ja saa osa endisaegsest eluolust!


Karilatsi muuseumiöös on helisid ja valgust

29 aprill, 2024

Karilatsi Vabaõhumuuseumis on avatud hooaja uued näitused koolimajas, käsitööaidas, veskis ja rahvamajas. Suvehooaja näitusel „Pesu või mõsu“ koolimajas saab vabalt tõlgendada sõnade ‘pesu’ ja ‘mõsu’ tähendust. Kunstnik Vanda Juhansoo mälestustoas on võimalik mõtiskleda loomingulise ja isikliku vabaduse teemadel. Samuti saab muuseumiööl teada ja kogeda, millise vabaduse on toonud meie ellu automaatpesumasin. Kuidas? Eks ikka ise käed vette kastes ja pesu välja väänates, sest Punaku talus on käimas suur pesupäev.

Kooliõuel on lastele-vanematele avatud meisterdamisnurk, samuti on külastajal vabadus osta muuseumipoest kohvi, kakaod, jäätist, raamatuid ja meeneid. Muuseumiöösse Karilatsis pääseb 1 euroga.

 


Postiteel saab taas pillerkaaritada

29 aprill, 2024

18. mail kell 10 saab alguse järjekordne Postitee pillerkaar – päev, mil oma väravad on külastajatele avanud pea kõik Postitee ääres asuvad põnevad külastuskohad. Ajalooline Postitee pillerkaaritab terve päeva ja Karilatsi Vabaõhumuuseum koos teistega. Avatud on kõik muuseumi majad ja ka pood. Uued näitused ootavad külastajaid koolimajas, käsitööaidas, rahvamajas ja veskis.

Muuseumi selle aasta märksõna on „pesu“ – nii see, mida saab selga tõmmata, kui ka pesu, mis võetakse vähemalt kord nädalas ette ihu harimiseks, samuti pesu, mis leidub meie kõnekäändudes ja vanasõnades. Ajutiste näituste ruum koolimajas on hooajanäituse „Pesu või mõsu“ päralt. Kas oled kunagi mõelnud, kuidas sai pesu puhtaks ajal, kui pesumasinat polnud veel välja mõeldud, kui sageli pesi taluinimene ennast korralikult pealaest jalatallani või mis imeasi on kombinee? Karilatsis on välja pandud nii pesemistarbed kui ka ihupesu tsaariajast Nõukogude ajani. Punaku talus on aga suur pesupäev, kus ka külastaja võib käed vette pista ning pesu hiljem nöörile kuivamagi riputada. Perenaise juhendusel saab käed märjaks libedas tuhavees ja selgeks pesu vaalimise. Koolimaja õuel saab proovida lambavilla pesemist ja on avatud ka meisterdamisnurk.

Koolimaja teisel korrusel tähistatakse kunstniku ja Valgemetsa „nõiamaja“ perenaise Vanda Juhansoo 135. sünniaastapäeva. Käsitöötare pakub ülevaadet ühe pere väljaõmmeldud kodutekstiilidest, näitus kannab pealkirja „Kodutekstiilid Ala-Juusa talust“. Veski seinu katavad sel suvel Saverna koolilaste kunstitööd ning rahvamajas saab tutvuda fotonäitusega „Karilatsi Vabaõhumuuseum 45“.

Loomulikult võib ka lihtsalt murule pikali heita, linnulaulu kuulata ja piknikut pidada. Rahvusvahelise muuseumipäeva puhul on sissepääs kõigest 1 euro. Tule ja pillerkaarita koos Postiteega!


Terve koolipäev muuseumis – miks mitte?

29 aprill, 2024

Maikuu on ikka olnud kooliekskursioonide aeg ja mis oleks veel parem väljasõidu sihtpaik kui Karilatsi Vabaõhumuuseum. Muuseumi soovitus on võtta vabaks terve koolipäev ja tulla Karilatsi värskesse õhku, loodusesse isegi mitme klassiga.

Muuseumitundide hulgast leiab alati midagi sobivat nii sisust kui ka vanuseastmest lähtudes. Küllap leiab ka klassiõpetaja muuseumis meeldiva n-ö nurgakese, et oma ainetundi elavalt ja teises keskkonnas läbi viia: näiteks võib istuda ringiratast põrandale veski ülemistel korrustel või mõnusas savihoones magasiaidas. Vahest kõlavad minevikku puudutavad inimeseõpetuse või ajalootunni jutud põnevamalt aga just hämaras rehetoas?!

Muuseumis saab pühendada tunnikese ka meisterdamisele, olgu siis materjaliks puit, riie või lõng. Samuti võib valida mõne pärandoskuse õpitoa nagu küünalde valamine, villatöötlemine või paelapunumine. Selle kõige vahele võiks jääda ka söögivahetund ehk mõnus õuepiknik koos muuseumi poest ostetud jäätise ja kakao või kohviga ning üks koolipäev värskes õhus ongi pärastlõunasse veerenud.

Uuri meie muuseumitundide valikut kodulehel karilatsimuuseum.ee, räägi läbi kolleegiga naaberklassist ja lepi muuseumiga kokku päevakava. Lisateavet saab küsida nii telefonidel 5801 8601, 7970 310 kui e-kirjaga aadressil polvamaa@wi.ee. Paneme koos kokku just teile sobiva muuseumipäeva.

Veel mõtteid! Nii mõnigi kool meie lähikonnast on toonud Karilatsi vanasse koolimajja oma põhikooli- või gümnaasiumilõpetajad, et veeta meeleolukas „viimane lõpukell“ just vanade koolipinkide taga tindiga kirjutades. Samuti saab muuseumis koos vanematega lasteaia lõpetamise piknikut pidada. Veel on võimalus ühitada muuseumiskäik selle kandi loodusobjektide vaatamisega: Taevaskoja matkarajad, Valgesoo vaatetorn ja raba, imeline Postitee… See loetelu ei ole lõplik.

Muuseumitunni hind õpilasele on 3 eurot, koos meisterdamistunniga 5 eurot. Õpetajad ja bussijuht saavad osaleda tasuta. Alates maikuust on muuseum avatud iga päev kella 10–18.


Suveteater elustab Karilatsis kunagise rongiröövi

31 märts, 2024

Lavateos on rohkete originaallauludega põimitud lugu teise maailmasõja järgsest vabadusvõitlusest ja Eesti mehe enesetõestamise vajadusest. Tegevus põhineb tõestisündinud lool: 11. detsembril 1948 kaaperdasid metsavennad Johannes Heeska juhtimisel Võrumaal Sõmerpalu jaama lähedal üliturvatud reisirongi ja röövisid sealt 152 000 rubla põllumajandusmaksu raha. Seda tegid vaid seitse metsavenda, aga nad suutsid jätta mulje, et neid on suur hulk. Rööv lõppes inimohvriteta.

Lavaloo on kirjutanud Jan Rahman. Algidee andja ja laulusõnade autor on Aapo Ilves, muusika autor Erki Meister. Lavastaja on Kristo Toots, lava- ja kostüümikunstnik Maarja Meeru (Vanemuine), koreograaf Andre Laine, lavavõitluse seadja Kaire Russ, helikujundajad Kristjan Häggblom ja Renee Trei, heli- ja valgustehnikud Martin Meelandi ja Mathias Meelandi.

Laval veel: Tarmo Tagamets, Margo Mitt, Alo Kurvits (Vanemuine), Karel Käos, Kristjan Häggblom (Vanemuine), Renee Trei, Ülo Needo, Martin Tikk, Anne-Mai Tevahi, Ülle Sillamäe jt.

 

Lavastus „Rongirüüv“ on osa „Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024“ lisaprogrammist. Tõsielul põhineva võrukeelse uuslavastuse toob vaatajate ette Miksteater. Etendused toimuvad vahemikus 27. juuni – 14. juuli Karilatsi Vabaõhumuuseumis Karilatsi külas Kanepi vallas Põlvamaal.

Etenduse piletid on saadaval soodushinnaga Piletilevis.

https://www.piletilevi.ee/est/piletid/teater/draama/etendus-rongiruuv-90122/

 

 


Kevadine laagripäev Karilatsis

31 märts, 2024

Aprillikuu koolivaheajal, 24. aprillil kella 10–16, on 1.–6. klassi lastel võimalik veeta tegevusi täis laagripäev Karilatsi Vabaõhumuuseumis.

Tutvume muuseumi väljapanekuga, askeldame lillepeenarde vahel ja uurime looduses, kui pikaks on sirgunud talveunest tärganud taimed ja kui suureks paisunud lehepungad. Meisterdame kevadise miniraamatu. Mängime, jookseme ja mõistatame. Osalustasu 14 eurot. NB! Vali ilmale sobiv riietus ja jalanõud!

Osalemiseks registreeru hiljemalt 22. aprillil telefonidel 5801 8601, 797 0310 või e-aadressil polvamaa@wi.ee. Samast saab ka lisainfot.


KIIGENÄDAL KARILATSIS 26.-28. märts 2024

22 veebruar, 2024

Helgeks kevadiseks pühaks tehti korda külakiik ning pühade ajal koguneti kiige juurde lustima. Läbi oli saamas külm ja pime talveaeg, õhus oli juba tunda kevadet ning just nüüd oli talurahval veel aega mängida ja lõbutseda – kohe-kohe oli käes kibe tööaeg, kui polnud puhkamiseks enam hetkegi. Muuseumi kiigenädalal räägime ülestõusmispühade kombestikust vanal ajal ja nüüd, otsime „linnupesi“, kiigume, värvime vanamoodi pühademune, mängime. Loomulikult heidame pilgu ka muuseumi hoonetesse ning otsime kõikjalt pühadetunnet ja lähenevat kevadet.

NB! Kaasa võtta toores muna, mille saab pärast värvituna kaasa.

Sihtrühm: lasteaed, põhikooli esimese ja teise astme õpilased, huvilised pered.

Muuseumitund kestab umbes 1,5 tundi, maksab 3 eurot lapsele ja 5 eurot täiskasvanule.


Muuseumikaart

Muuseumikaart on Eesti muuseumide digitaalne ühispilet, millega saad aasta jooksul külastada rohkem kui 100 muuseumi, galeriid ja elamuskeskust üle Eesti. Kaart maksab 59 €.

Broneeri külastus

    Vana-Võromaa muuseumid
    Võru Instituudi uudiskiri banner
    Vana Võrumaa muuseumid