Saanid, reed Karilatsi jõuluteel!

29 november, 2022

Karilatsi Vabaõhumuuseum on suurim vabaõhumuuseum Lõuna-Eestis. Talvel puhkab loodus ja ka inimestel on puhkamiseks ja meelelahutuseks rohkem vaba aega. Muuseum ei ole aga talveunes, vaid ootab külla.

Kui jõululaupäev ja jõulu esimene püha on möödas, aga uus aasta ei ole veel alanud, kutsub vabaõhumuuseum teid Karilatsi. Tavaliselt polnud jõululaupäeval ega esimesel jõulupühal kombeks külla minna. Seda on põhjendatud muu hulgas sooviga halbu kontakte vältida. Nii et ootamatule külalisele visati pastlad või pajalapid kaela, soola või tuhka jälgedesse ja tehti muul viisil häbi. Aga 27. ja 29. detsember, kui suured pühad läbi, on täpselt õige aeg sammud Karilatsi poole seada.

Muuseumi jõulutee kulgeb läbi metsa ja muuseumimajade vahel. Külalisi ootavad saanisõit hobusega (kui lund ei ole, siis vankriga), jõulused jutud – muist muinas- ja muist muuseumijutud –, suusad-kelgud ja palju muud põnevat talvel õues toimetamiseks. Kui meil on lund, siis saab sõita ning liuguda vanade ja veel vanemate suuskade ja kelkudega. Vaatame, kuidas aegu tagasi elati ja mida mängiti. Sooja annavad lõke ja vaarikavarretee. Lastele silitamiseks on muuseumis väiksed loomad: kits, poni ja jänesed. Teadmisi saab hobustest ning talvistest sõitudest saani või reega.

Möödunud aastal osutus hobusõidu-perepäev väga populaarseks, rahvast osales nii Põlvast kui Võrust. Ka tänavune ettevõtmine annab korteris elavatele Põlva ja Võru inimestele hea võimaluse saada osa toredast talvepäevast vabas looduses.

Sven Začek foto


Võru keele nädal Karilatsis

31 oktoober, 2022

Karilatsi Vabaõhumuuseum kutsub võru keele nädalal, 7.–11. novembrini, osa saama võrukeelsest mardi- ja kadripäeva kombestiku tutvustusest ja põnevast orienteerumismängust muuseumi territooriumil.

„Karilatsi mardi-katrinätäl võro keelen“: mardi- ja kadripäeva kombestiku tutvustus ja läbimäng, gruppidele, etteteatamisega tel 5801 8601 või kodulehel > broneeri külastus; 3 eurot õpilasele, kestab 1,5 tundi.

„Tsihiotsmismäng Karilatsin“: üksikkülastajatele ja gruppidele; gruppidel palume ette teatada tel 5801 8601 või kodulehel > broneeri külastus; 3 eurot õpilasele.


Kadrid ja Mardis Karilatsis

31 oktoober, 2022

Talve hakul ootab muuseum külla huvilisi, kes tahavad rohkem teada mardi- ja kadripäevast, meestepühast, mis pühendatud viljaõnnele ja põllutöödele, ning naistepühast, mis pühendatud karjaõnnele. Juttu tuleb ka toredast rahvakombest – sandiskäimisest. Räägime, kuidas selline komme tekkis ja miks see on tänaseni püsinud.

Vastuse saavad veel küsimused, kas sandiks käies tohib/tasub kasutada ka tänapäeva laule-tantse, kuidas mardisandid vanasti riietusid ja mida praegu selga panna.

Teeme sandimaske, laulame mardi-kadrilaule ja mängime ning lõpuks kehastume sandiperedeks ja piilume muuseumimajadesse.

Muuseumitundi ootame laste- ja õpilasgruppe, kestus kuni 1,5 tundi. Tegevusi kohandatakse vastavalt osalejate vanusele. NB! Võta santidele kaasa ande (komm, õun vmt)!

Vajalik on eelregistreerimine tel 5801 8601 või e-kirjaga polvamaa@wi.ee.

Muuseumiõpetaja võib tulla külla ka veebi kaudu.

Marge Luude


Sügiskoolivaheaja tegevused Karilatsis

28 september, 2022

Sügisesel koolivaheajal kutsub Karilatsi Vabaõhumuuseum 1.-6. klassi lapsi muuseumisse.

25. oktoobril kell 11-15 ootab Karilatsi koolipreili meisterdama kõrvitsalaternaid. Novembri alul on ju hingede aeg ja meie jututeemaks on uskumus sügisest hingederännust Eestis ja mujal maailmas. Osalemine maksab 3 eurot ning eelregistreerimine telefonil 5801 8601, polvamaa@wi.ee. 

27. oktoobril toimub ühepäevane töötubadega lastelaager koostöös Eesti Maanteemuuseumiga. Päev algab kell 10 hommikul Varbusel, kus meisterdatakse ja mängitakse nii siseruumides kui õues ning pärast kosutavat lõunasööki suundutakse retkele Karilatsi Vabaõhumuuseumisse. Karilatsis vestleme hingede ajast, meisterdame kõrvitsalaternaid ja sahistame sügislehtedes. Eelregistreerimisega Eesti Maanteemuuseumis maanteemuuseum@transpordiamet.ee.


Leivanädal Karilatsis

28 september, 2022

Karilatsi muuseumi rehetare on tore paik, kus rääkida sellest, kuidas leib on sajandeid eestlase lauale jõudnud. Käime läbi teekonna viljakülvist leivatüki suhupanekuni. Laulame, mängime, mõistatame ja räägime juttu. Loodetavasti pakub perenaine tööde-tegemiste kõrval ka ahjusooja leiba.

Muuseumitund laste- ja õpilasgruppidele kestab 1,5 tundi. Vajalik eelregistreerimine tel 5801 8601 või e-kirjaga polvamaa@wi.ee.


Linaseminar koos töötoaga

28 september, 2022

Rootsis 2021. aastal alguse saanud ettevõtmine „Üks ruutmeeter lina“ on nüüdseks ka Eestisse jõudnud, eestvõtjaks Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liit. Eesmärk on hoida linakasvatuse traditsioone ja anda sellele hoogu ka seal, kus lina pole juba pikka aega kasvatatud.

Koos Karilatsi muuseumiga kutsutaksegi linahuvilisi 15. oktoobril peetava teemapäeva „Käsitöökojad üle maa“ raames linapäevale. Toimub seminar-loeng ja ka saab ka päriselt linatöid teha.

Vajalikud tööriistad on kohapeal olemas. Täpsem info ja registreerumine liis@folkart.ee.

Kohtade arv on piiratud.


Muuseumi kogu täieneb

29 august, 2022

Vastse-Kuuste valla elanik Vaike Kaldemäe kinkis Vooreküla maadel paikneva Keerdo talu kinnistu vallale. Kuna talust pärit kolmel õel järeltulevat põlve ei olnud, soovis viimane omanik, et talu saaks noor pere, kes asub kohapeale elama ja õdede elutööd jätkama. Praeguse seisuga ongi maja korda tehtud ja seal elab tõesti lastega pere.

Koguhoidja Tiiu Niinemägi asus toodud materjali läbi töötama. Selle hulgas leidus huvitavaid fotosid, postkaarte, vanu lauluraamatuid, rahakott koos müntidega tsaariajast kuni Nõukogude ajani, Vabadussõja mälestusmedal, noore kotka kaelasideme rõngas jne.

 


Puutöö Karilatsis

29 juuli, 2022

Puutöö meistriklass

Juulis-augustis toimub Karilatsi Vabaõhumuuseumis traditsioonilise puukäsitöö avatud meistriklass – plankukse ja akna valmistamine. Juulis valmistati ust ja laupäeval, 13. augustil on kord akna käes. Tööd juhendab puutöömeister Meelis Kihulane. Täpsem info tel 5385 7499 (Meelis Kihulane). Palume osaleda soovijal ette registreerida: polvamaa@wi.ee, tel 5801 8601. Töötuba toetab Kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp.


Lõikuskuu Karilatsis

29 juuli, 2022

Augustikuu jooksul ootame huvilisi uudistama talivilja koristamist, lõpetamaks aastaringi rukkipõllul. Viljapõllu kõrval kasvab ka lapike lina, nii teeme augustis algust ka linatöödega. Loodame, et on saagikas aasta. Täpsem info Facebookis ja muuseumi kodulehel.


Puidust vanker Karilatsis

28 juuni, 2022

Karilatsi muuseumi magasiaidas on praegu vaadata liigendharkidega puutelgedel härjavanker. Vanker kuulub Sillaotsa talumuuseumile ja Karilatsi toodi see põllumajandusmuuseumist. Puutöömeister Meelis Kihulane valmistab vankrist ka koopia. Muuseum on avatud iga päev 10–18.

 


Broneeri külastus

    1 ruutmeeter lina

    1 ruutmeeter lina
    Vana-Võromaa muuseumid
    Võru Instituudi uudiskiri banner
    Vana Võrumaa muuseumid