Elamuspäev Karilatsis on omamoodi ajarännak sajanditagusesse eesti pere ellu. Tallu külla tulnuile pakutakse loomulikult kehakinnitust ja meelelahutust, aga kibedal tööajal pistetakse ikkagi ka reha ja vikat kätte või lastakse lambavilla pesta. Koos pererahvaga liigume ka küla peal ringi, käime vallamajas ja magasiaidas, põikame läbi veski juurest. Lapsed käivad koolis lugemist harjutamas.

Hommikul kell 10 algava elamuspäeva jooksul (kokku viis tundi) saab ajas rändaja tutvuda kogu vabaõhumuuseumiga, osaleda mitmes tegevuses, mis kokku annavad ettekujutuse sajanditagusest elust talus. Kas selline elukorraldus tänapäeva inimesele ka meelt- ja kontimööda on, saab külalistele sel moel loodetavasti paremini selgeks, kui tavapäraselt muuseumihoonetes ringi vaadates.

Elamuspäeva hind on lapsele ja noorele 14 eurot, täiskasvanutele 18 eurot. Hinnast 6 eurot moodustab lõunasöök, mille on valmistanud Põlva hotelli Pesa restoran. Söök on loomulikult talupärane: mulgipuder, keefir ning külaliste puhul on laual ka maius – plaadikook.

Et päevast kujuneks tõeline ajarännak, võiks selga panna vanapärased, kuid mugavad ja ilmale vastavad rõivad ning nutivahendi viieks tunniks ära unustada. Sobivate riiete puudumine ei takista siiski osalemast.

Elamuspäeva talupere kujuneb registreerunud inimestest ja kirja võivad ennast panna ka üksikud elamuseotsijad. Muuseum kinnitab omalt poolt, et üle jõu käivaid ülesandeid ei jagata, avatud ja rõõmus meel on aga kindlasti soositud.

Päevakava, mis võib muutuda olenevalt pererahva otsustest ja ilmast:

10.00 koguneme, elame sisse.

10.15 asume talutoimetusi tegema: talus on vaja vett kanda, rohtu niita, peenraid kasta, tekke kloppida, pesu ja villa pesta, rehapulki vesta, vilja jahvatada, lina ropsida ja harjata, puid saagida, leivatainast sõtkuda ja oi kui palju töid veel teha.

12.00 sööme lõunat ja laseme leiba luusse.

12.30 läheme koolimajja vahekooli lugemistundi, koolist saadud paberiga sammume vallamajja tunnistuse järele, ühtlasi viime vaestemajja külakosti, tagasiteel käime läbi magasiaidast ja mõõdame kotikese vilja laenuks. Läheme veskile. Teel põikame sauna juurest läbi. Veskis kuulame veskijuttu.

14.00 lõpetame päeva meisterdamise, käsitöö ja mängudega.

15.00 lehvitame.

Elamuspäevast osasaamiseks on kindlasti vaja eelregistreeruda telefonil 521 0671 (Reet Roop) või meiliaadressil reet.roop@wi.ee. Registreerimine lõpeb kolm päeva enne laagripäeva toimumist, vastavalt 29. juunil, 20. juulil, 10. augustil. Kui osavõtusoovist teatab väga vähe inimesi, soovitame osaleda järgmisel korral, sest üks õige talupere oli ikka vähemalt kümneliikmeline.

Kirja pannud Marge Luude


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.