5. juunil 2019 möödus 130 aastat kunstniku, õpetaja, ränduri, võõrustaja ning aiakujundaja, Vanda Juhansoo sünnist. Karilatsi Vabaõhumuuseumi koolimaja teisel korrusel saab Vanda Juhansoo mälestustoas tutvuda tema elu ja loominguga.

Vanda Juhansoo (1939. aastani Johanson) sündis Ahja vallas Mustal. Juba lapsena armastas Vanda ümbruskonnas ratsutada ja oskas looduses ilu näha. Kui Vanda endale 1931. aastal Valgemetsa krundi ostis, läks lahti tõeline kohalik loome-elu. Ta kujundas ise nii maja, aia kui ka mööbli.

Pensionipõlve veetiski Vanda Valgemetsas. “Eks see ole elus vägagi sagedane nähtus, et inimene tuleb ikka sinna tagasi, kus ta on sündinud,” on kunstnik ise ütelnud selle kohta, miks ta just Ahja jõe kaldale metsa rüppe kippus ja sinna oma nõidusliku aia rajas. Tema aias leidus tavaliste taimede kõrval ka palju eksootilisi liike. Vanda tundis neid kõiki ning hooldas mitu tundi päevas.

Muuseumi kodulehel on avatud virtuaalnäitus Juhansoo muinasjutulisest aiast, mis oma taimeliikide, looduslikest materjalidest kompositsioonide, figuuride, kivide ja laternatega sai kuulsaks nii tavakülastajate kui vaimueliidi seas: https://karilatsimuuseum.ee/wp-content/uploads/2019/05/virtuaalnaitus-lillede-galerii.pdf

Olete oodatud osa saama Vanda Juhansoo võlu maailmast.

Teksti koostas Maris Veski


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.