Vastlapäeval, 1. märtsil kella 12–15 ootab Karilatsi Vabaõhumuuseum huvilisi oma õuele vastlaliugu laskma. Ostes mis tahes kalendri, on seal alati tähistatud ka vastlapäev. Koos jaanide ja jõuludega on vastlapäev üks rahvakalendri tähtpäevi, mille traditsioonid on kandunud talus elamise aegadest meie päevisse. Kes siis ei teaks, et vastlapäeval tuleb liuguma minna. Karilatsi Vabaõhumuuseumis on selline parajalt pika liu tegemise koht olemas ja muuseumirahvas kutsub peresid, seltskondi ja sõpruskondi vastlapäeva tähistama muuseumi ajalooliste hoonete keskele.
Omal ajal ennustati liu pikkuse järgi linakasvu edenemist – eks olnud see põllukultuur talumajapidamises olulisel kohal ning kõik teavad ka lugusid linaäri tulukusest. Mõtleme aga sellele, mis on meie igapäevaelus praegu nii tähtsal kohal ja minnes vastlapäeval liumäele, saame pika liuga ärile hoogu juurde anda.
Lisaks liumäele, kus kasutusel muu hulgas vanad kelgud ja saanid, on uudistamiseks avatud Karilatsi koolimaja, magasiait ja valla- ja vaestemaja. Magasiaidas saab teada, miks vastlaliug on just linadega on seotud. Vallaametnikud on vallavaeste lauale aga vähe paremat pühadetoitu toonud. Kõik kurja saab endast eemale peletada kada ajades. Koolimajas keerutatakse vurriluid ning klassitoas saab lahendada vastlapäevateemalisi õppetükke. Sooja annab lõkketulel keedetud kuum tee, pakutakse vastlakukleid ja muudki pidupäevatoitu. Tulla võib nii üheks, kaheks kui kolmeks tunniks ja liugu võib lasta lõputult.
Vastlapäeval osalemine maksab 5 eurot. Täpsemalt uuri telefonil 5801 8601 või 797 0310. Soovitatav on tulekust ette teatada.

 


Liitu uudiskirjaga

Iga kuu ilmuv Vana-Võromaa muuseumide uudiskiri.

    Soovin saada uudiskirja aadressile:

    Lisainfo ja ilmunud uudiskirjad.