Pärandoskuste perepäev Karilatsis
Veel mõni aeg tagasi elati põlvkondade kaupa koos ühes majapidamises ja elus toimetulekuks vajalikud oskused anti edasi igapäevaelu käigus. Igas maamajapidamises olid loomad ja kindlasti ka aia- ja peenramaa. Suveks tulid tavapäraselt ka linnasugulased appi heina- ja põllutööle. Pärandoskused olid elu lahutamatu osa. Igal hõimlasel olid toimetulekuks vajalikud oskused ja pädevus.
Nüüdseks on maailm muutunud, enamik inimesi elab linnas ega vaja enam igapäevaelus toimetulekuks pärandoskusi. Paljud teadmised on vajunud unustusse ning ka inimesed, kes oskavad traditsioonilisel viisil toimetada, hakkavad meie seast lahkuma. Oleme jõudnud ajastusse, kus vanad teadmised ja oskused on kadunud või kadumas, kuid uus põlvkond, kes soovib jätkusuutlikult toimetada, vajab neid.
Karilatsis on pärandoskuste päeval tegemist nii suurtele kui väikestele. Õpime seebikeetmist (meister Tea Lüüs), puutööd (meister Harri Lumiste), metallitööd (Kaie Konsap) ja kangastelgede kasutamist (Ellen Nukk). Veel saab proovida vikatiga niitmist, vikati teritamist, aia- ja põllutöid. Lapsed saavad teada, millega vana aja lapsed mängisid, ning soovijad võivad omale isegi mänguasja meisterdada. Pärandoskuste õpetajad näitavad meeleldi töövõtteid ning lubavad ka külastajatel käed külge lüüa ja näpuosavust proovida. Kindlasti saab neilt ka näpunäiteid edasiseks harjutamiseks.
Pilet 15 eurot.
